Whiskey jako biznesowy prezent? Mamy kilka wskazówek!

Wskazówki dotyczące kupowania szkockiej whisky na prezent biznesowy niektórym mogłyby się wydawać zbędne, ale my udowodnimy iż jest inaczej. Whisky to świetny prezent, prawda? Absolutnie! Ale jakie Whisky powinieneś kupić w prezencie dla klienta, szefa czy wspólnika? Półki są długie i pełne wyborow, a my nie chcemy, żebyś był zdezorientowany, więc oto kilka wskazówek.

pewny biznes alkohole

Single malt lub mieszanka?

Chociaż single malts stanowią zaledwie niewielki procent całego rynku whisky, w ciągu ostatnich kilku dekad udało im się osiągnąć status kultowy.

Niewątpliwie zasłużyły sobie na to – dobry single malt może być naprawdę niezwykłym doświadczeniem – ale decyzja, od tego, czy uraczyć kogoś takim doznaniem powinna zależeć przede wszystkim od tego, kto będzie podnosił szklankę.

Dla początkujących w temacie whisky – mieszanka jest zwykle lepszym wyborem. Jest bardziej zrównoważona i mniej ekspresyjna. Spory ich wybór znajdziesz tutaj https://alkohol-online.pl/21-whisky. Pojedyncze słody mają zazwyczaj silniejszy charakter, są bardziej złożone i “mówią” więcej, co sprawia że często uważa się je za skarbnicę konesera lub dobrze wyćwiczonej miłośniczki whisky.

Jeśli single malt wyprze mieszankę w Twojej ostatecznej decyzji na prezeny, musisz dowiedzieć się, na jakie poszczególne smaki powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze butelki. Czy to dymny aromat z torfowego ognia czy delikatna pieszczota pocałunku sherry?

Jaki rocznik whiskey powinienem kupić?

Czy starsza whisky jest lepsza? Ogólnie rzecz biorąc, tak, zazwyczaj tak jest. Jednak biorąc to za punkt wyjścia, nie daj się ponieść, ponieważ ceny mogą gwałtownie wzrosnąć wraz z wiekiem.

Po spróbowaniu wielu, wielu, wielu (powiedzmy, że naprawdę wielu) różnych whiskey, eksperci zwykle twierdzą że te najlepsze w zakresie szkockiej whisky często mają 18 lat. Poza tym, smak nadal się poprawia wraz z rocznikiem, ale gdy butelka ma 21 lat, 25 lat i później – to różnica w jakości często nie jest tak zauważalna, w porównaniu do od razu odczuwanej różnicy w zawartości portfela.

Duża marka czy whiskey rzemieślnicza?

Większość największych producentów whisky ma tendencję do utrzymywania różnych zakresów jakości w butelkach o tej samej nazwie, ale z zaznaczeniem kategorii – od propozycji premium Whisky, do tych bardziej przystępnych. Ceny tych whisky różnią się w zależności od jakości, ale ogólnie rzecz biorąc, istnieje stała konsystencja, a stosunek ceny do wydajności w całym zakresie jest również dobry.

W przypadku mniejszych destylarni kwestie te naprawdę mogą się bardzo różnić. Zdecydowanie możesz znaleźć doskonałą whisky za przyzwoitą cenę, ale równie dobrze możesz zostać oszukany. Jeśli nie jesteś jeszcze prawdziwym maniakiem whisky (jak również osoba, której prezent kupujesz), zakupy w destylarniach rzemieślniczych mogą okazać się na początek zbyt skomplikowane i dlatego ostateczny wybór najlepiej zostawić ułatwiającym to zadanie ekspertom – dużym markom, których kilka z łatwością mógłbyś wymienić już teraz.