Terminale płatnicze – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Terminale płatnicze

Klasyczne terminale płatnicze dostępne są już praktycznie wszędzie. W niektórych miejscach oraz branżach sprzedawcy pracują wyłącznie na podstawie opłat dokonywanych za pomocą terminali płatniczych. Nic dziwnego – to bezpieczny, szybki, a przede wszystkim łatwy sposób, by pobierać pieniądze od klientów. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat terminali płatniczych!

Terminale płatnicze – najpopularniejszy sposób, by dokonać płatność

Terminale płatnicze bywają również znane jako terminale POS (czyli point-of-sale, punkt sprzedaży) lub zacisk do kart kredytowych (z uwagi na sposób wkładania “do środka” kart). Terminal zazwyczaj składa się z bezpiecznej klawiatury (zwanej PINpad) do wprowadzania kodu PIN, ekranu, środka przechwytywania informacji z kart płatniczych oraz połączenia sieciowego umożliwiającego dostęp do sieci płatniczej w celu autoryzacji. Głównym zadaniem terminali płatniczych jest przechwycenie informacji, niezbędnych do wykonania płatności za pośrednictwem karty kredytowej bądź debetowej.

Rodzaje terminali płatniczych

Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności istnieje wiele różnych terminali kart kredytowych, aplikacji, zaszyfrowanych suwaków i czytników chipów oraz oprogramowania, które pomaga w bezpiecznym i wydajnym akceptowaniu płatności elektronicznych.

Oto niektóre z dostępnych opcji technologii przetwarzania płatności:

  1. Samodzielne terminale kart kredytowych,
  2. Bezprzewodowe automaty do kart kredytowych,
  3. Wirtualne terminale kart kredytowych,
  4. Mobilne terminale w punktach sprzedaży.

Samodzielne terminale płatnicze to urządzenia, które znamy od bardzo dawna. Są doskonałe do płatności na odległość. Często stosuje się je np. w sklepach. Podstawowe funkcje tych urządzeń do obsługi kart kredytowych obejmują czytnik kart chipowych lub pasków magnetycznych, klawiaturę, wyświetlacz, pinpad i drukarkę. Wymagają linii telefonicznej lub połączenia internetowego w celu przesyłania danych do przetwarzania i autoryzacji.

Bezprzewodowe terminale płatnicze działają tak jak samodzielne sprzęty, jednak można ich używać bez ograniczenia co do miejsca. Działają na podstawie technologii bezprzewodowej, wystarczy połączenie WiFi lub komórkowe przesyłanie danych. W dzisiejszych czasach płatności mobilne i technologia bezprzewodowego przetwarzania płatności są idealne dla kierowców, pracowników dostawczych, branż usługowych i innych sprzedawców, którzy są w ciągłym ruchu.

Na czym polegają mobilne terminale płatnicze? To sposób, który pozwala na akceptację płatności na iPhone’ach, iPad’ach, urządzeniach z oprogramowaniem Android oraz innych platformach mobilnych. Dzięki dzisiejszym mobilnym szyfrowanym czytnikom kart możesz przetwarzać płatności na smartfonie lub tablecie w swoim sklepie, lub w podróży.

Jak dopasować terminale płatnicze do biznesu?

Warto dopasować rodzaj terminala płatniczego do prowadzonego biznesu. Jak to zrobić? Mamy kilka wskazówek!

Samodzielne terminale kart kredytowych w pełni obsługują niemal każdą metodę płatności – od tradycyjnych kart kredytowych i debetowych po płatności zbliżeniowe. Główną wadą jest to, że te stacjonarne systemy nie są przenośne. Dlatego doskonale sprawdzają się np. w punktach usługowych stacjonarnych, jak kosmetyczka czy fryzjer, restauracjach, czy sklepach.

Ze względu na łączność bezprzewodową te terminale do kart kredytowych oferują nieco większą swobodę działania niż ich odpowiedniki na komputerach stacjonarnych. Nie musisz podłączać się do portu Ethernet, aby bezpiecznie przetwarzać sprzedaż. Nawet jeśli Twoja sieć Wi-Fi lub komórkowa jest niestabilna, możesz przejmować płatności offline i autoryzować transakcje po ponownym połączeniu. To ulubione rozwiązanie, np. sprzedawców jedzenia na wynos!

Przetwarzanie płatności mobilnych staje się coraz częściej preferowanym standardem dla sprzedawców detalicznych, właścicieli restauracji i innych firm na całym świecie. Te podręczne terminale do kart kredytowych często mają tę samą podstawową funkcjonalność, co ich odpowiedniki nablatowe. Jednak dzięki funkcjom bezprzewodowym i łatwej przenośności mogą być praktycznym rozwiązaniem dla przeciętnego sprzedawcy.