Czym jest system CRM i co może zaoferować Twojej firmie?

Chcesz zadbać o jakość obsługi klienta? Pomyśl o wdrożeniu specjalistycznego oprogramowania CRM.

Nie tylko niskie ceny czy szybka wysyłka – na zadowolenie klientów wpływa również szereg innych kwestii. Duże znaczenie ma wtedy jakość obsługi klienta. Aby o nią zadbać, warto wdrożyć oprogramowanie CRM. Sprawdź, czym dokładnie są programy CRM, a także jakie są korzyści związane z ich zakupem.

Czym jest CRM?

CRM (z języka angielskiego: customer relationship management) można przetłumaczyć jako zarządzanie relacjami z klientami. Skrót ten odnosi się do ogół czynności, operacji, narzędzi oraz zadań, jakie związane są z kontaktami z klientami i kontrahentami firmy.

Również skrót CRM dotyczy oprogramowania przeznaczonego do zarządzania relacjami z klientami. Dzięki niemu firma otrzymuje dostęp do bazy danych oraz bogatej gamy narzędzi, które umożliwiaj prostsze prowadzenie działań dotyczących obsługi klienta.

Dlaczego zarządzanie relacjami z klientami jest tak ważne?

Wysokiej jakości obsługa klienta to jedno, natomiast zarządzanie relacjami z klientami to drugie. CRM skutecznie wspiera jakość obsługi klienta, a dzięki temu pomaga firmie w pięciu się w górę na drabinie sukcesu.

Firma, dla której ważna jest jakość obsługi klienta, stale buduje swoją pozycję na rynku jako godna zaufania, skoncentrowana na potrzebach klientów, gotowa do pomocy. Dobra opinia, jaką firma może wyrobić sobie przez wsparcie CRM, pomaga jej w docieraniu do kolejnych klientów oraz w zatrzymywaniu tych obecnych.

Jakie funkcje oferuje system CRM?

Dostępne obecnie systemy CRM to złożona gama produktów, które różnią się pomiędzy sobą swoją architekturą oraz oferowanymi funkcjami. Wobec tego dobór właściwego CRM ma wtedy bardzo duże znaczenie.

Za pomocą oprogramowania CRM przedsiębiorca może łatwiej gromadzić i analizować dane dotyczące swoich klientów i kontrahentów. Może wtedy stworzyć bazę zawierającą najważniejsze informacje na ich temat – nie tylko dane osobowe, adresowe czy kontaktowe, lecz też związane ze zrobionymi zakupami i złożonymi zamówieniami.

Wybrane funkcjonalności systemów CRM:

 • informacje o klientach
 • baza kontaktów
 • terminarz i harmonogram pracowników
 • rozwój strategii biznesowych
 • cele sprzedażowe
 • kampanie marketingowe
 • mailing
 • obsługa poczty elektronicznej
 • przypomnienia i komunikaty
 • call center

Dzięki bogatej bazie danych oraz narzędzi system CRM umożliwia efektywniejsze prowadzenie procesów obsługi klienta.

Jak wykorzystać systemy CRM w obsłudze klienta?

Poprzez oprogramowanie CRM firma może na wielu płaszczyznach poprawić swoją jakość obsługi klienta.

Przykładowo, system CRM może być wykorzystany do przygotowania spersonalizowanej oferty przeznaczonej dla klienta, która będzie odpowiadała jego wymaganiom. Dzięki temu będzie on bardziej skłonny do skorzystania ze złożonej mu propozycji. Również CRM może usprawnić procedury związane z terenową obsługą klienta, na przykład pracę przedstawicieli handlowych. Ponadto można również wykorzysta go przy tworzeniu spersonalizowanych reklam, na przykład wysyłanych na adres e-mailowy klienta.

Co zyskujesz dzięki systemom CRM?

Wdrożenie systemu CRM w przedsiębiorstwie niesie ze sobą wiele przyszłościowych korzyści, dlatego też jest to rozwiązanie, które należy traktować w kategorii opłacalnej inwestycji.

Wśród głównych korzyści dotyczących wdrożenia systemów CRM znajdują się:

 • stworzenie rozbudowanej, ale także usystematyzowanej bazy klientów
 • prostsza wymiana danych między pracownikami
 • możliwość korzystania z zaawansowanego raportowania
 • podniesienie standardu jakości obsługi klienta w firmie
 • zredukowanie kosztów biznesowych
 • zwiększenie zysków poprzez celniejsze oferty

Jak wdrożyć system CRM w firmie?

Kompleksowe wdrożenia systemów CRM w Warszawie oferuje firma ITCenter, która ma wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów biznesowych z sektora MŚP.

Wdrożeni warto powierzyć sprawdzonym firmom, aby uzyskać najlepszy efekt – wzrost zadowolenia nie tylko klientów, ale również pracowników, którzy na co dzień będą korzystać z systemu CRM.

Polecamy:
Na czym polega zrównoważony rozwój w organizacjach?