Jak przebiega outsourcing księgowości?

Księgowość to jeden z najważniejszych elementów systemu ewidencji gospodarczej, który jest obowiązkowy w każdej firmie. Jego zadaniem jest dokumentowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych o charakterze finansowym, mających mniejszy lub większy wpływ na działanie przedsiębiorstwa. Zwykle zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści od rachunkowości lub zarząd. Wewnętrzny dział księgowy będący w strukturach przedsiębiorstwa, to ogromny ciężar logistyczny, zwłaszcza w przypadku spółek.

Dlatego wiele firm decyduje się na outsourcing księgowości (ang. accounting outsourcing), czyli zatrudnienie niezależnego biura rachunkowego, które zajmie się zdalnym zarządzaniem ich finansami.

Jak dokładnie wygląda outsourcing księgowości?

Jeśli Ty też chciałbyś zdecydować się na outsourcing księgowości, zacznij od znalezienia dobrego biura rachunkowego np. BPION. W Internecie ogłasza się wiele firm oferujących outsourcing usług księgowych, ale nie każda jest godna zaufania. Dlatego zanim zdecydujesz się na współpracę z jedną z nich, sprawdź jakie opinie wystawiają jej dotychczasowi klienci. W kolejnym kroku musisz podjąć decyzję, jaki rodzaj księgowości chcesz oddelegować takiemu biurowi. Outsourcing może w tym przypadku obejmować zarówno księgowość uproszczoną, jak i pełną – wszystko zależy od tego, jakie przedsiębiorstwo prowadzisz. Przykładowo spółki nie mogą ograniczać się wyłącznie do ewidencjonowania przychodów i rozchodów. Ich obowiązkiem jest prowadzenie pełnej księgowości. Ostatni krok to oczywiście przekazanie firmie rachunkowej całej dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa – od tej pory pieczę nad nią będzie sprawować zespół wysoko wyspecjalizowanych ekspertówz zakresu księgowości.

Dlaczego warto wypróbować outsourcing księgowości?

Ostatnimi czasy wiele firm, nawet jednoosobowe mikroprzedsiębiorstwa, rezygnuje z samodzielnego prowadzenia księgowości na rzecz outsourcingu i bardzo sobie chwali to rozwiązanie. Dzięki niemu zyskasz pewność, że Twoje rozliczenia finansowe są w dobrych rękach i będziesz mógł skupić się na własnej pracy i rozwoju. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to regularne przekazywanie biurowi rachunkowemu dokumentów księgowych.