Księga wieczysta po adresie – jak znaleźć odpowiedni numer?

księga wieczysta po adresie

Chcesz dotrzeć do księgi wieczystej danej nieruchomości? Nie wiesz od czego zacząć? Najważniejsze jest, byś znał adres budynku. To już wiele pomoże! Dzięki temu, istnieje szansa, że księga wieczysta po adresie zostanie odnaleziona. Sprawdź, co trzeba wiedzieć!

Księga wieczysta – co to?

Księga wieczysta to jeden z najistotniejszych dokumentów – pozwala określić, czy budynek lub działka mają zadłużenia (np. nałożoną hipotekę), sprawdzić stan prawny nieruchomości. W każdej księdze zawarte są istotne informacje – jednocześnie to dane w pełni jawne, albowiem wchodzą w skład publicznego rejestru.

Kto prowadzi księgi wieczyste? Wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych, właściwych dla danej lokalizacji. Dziś większość ksiąg dostępnych jest w wersji elektronicznej, co znacznie ułatwia szukanie informacji. Dzięki temu prościej jest znaleźć dane z księgi wieczystej po adresie.

Co oznacza numer księgi wieczystej?

Zastanawiasz się, co oznaczają numery księgi wieczystej? Każdy dokument ma swój własny, niepowtarzalny numer, zgodny ze schematem. Na numer księgi wieczystej składają się informacje związane z lokalizacją miejsca, w którym księga została założona. Każdy wydział ksiąg wieczystych posiada swój własny kod.

Kolejne osiem cyfr, to informacje według repertorium ksiąg wieczystych. To dane, które pozwalają określić, czy nieruchomość posiada księgę sprzed czasów elektronicznych. Dodatkowo na końcu ciągu numerycznego księgi wieczystej znajduje się tzw. cyfra kontrolna.

Kiedy księga wieczysta jest potrzebna?

Chcesz zakupić działkę lub mieszkanie – jednak zanim uda się to zrobić, potrzebne jest sprawdzenie stanu prawnego danej nieruchomości. I to niezależnie od tego, czy znajduje się na niej budynek, czy mamy do czynienia z samą ziemią. Sprawdzenie sytuacji prawnej nieruchomości jest możliwe właśnie dzięki księdze wieczystej.

Czy każdy ma prawo wglądu do księgi wieczystej? Jak najbardziej – to wręcz obowiązek osoby sprzedającej nieruchomość. Jeśli nie ma ona nic do ukrycia przed odsprzedażą terenu – powinna dostarczyć odpis księgi lub numer dokumentu.

Księga wieczysta po adresie – jak znaleźć?

Czy jest możliwe odnalezienie księgi wieczystej nieruchomości, jeśli nie znamy jej numeru? Oczywiście, wtedy wyszukiwana jest księga wieczysta po adresie. To zdecydowanie trudniejszy sposób na uzyskanie informacji, ale nie jest niemożliwy.

Księga wieczysta po adresie to szansa, by uzyskać informacje, jeśli znamy położenie nieruchomości, ale np. nie ma ona określonego właściciela. Znalezienie księgi wieczystej po adresie obiektu lub działki to szansa dla wszystkich, którzy dopiero przymierzają się do zakupu. W tym celu można skorzystać z dwóch sposobów uzyskania informacji.

Pierwsza opcja, by znaleźć księgę wieczystą po adresie to wizyta w Sądzie Rejonowym, w Wydziale Wieczystoksięgowym. Jeśli mamy interes prawny – w takiej sytuacji warto udać się bezpośrednio do Starostwa Powiatowego i Wydziału Geodezji i Kartografii. Jest to jednak żmudny proces, który wymaga nie małego zachodu.

Drugi sposób na znalezienie księgi wieczystej po adresie to skorzystanie z wyszukiwarki internetowej, a dokładnie ze strony: ksiegiwieczyste.pl. To wirtualny zbiór ksiąg wieczystych, który pozwala uzyskać informacje o nieruchomości, jeśli znamy, np. adres, numer działki lub numer księgi. Wyszukując księgę wieczystą po adresie, najważniejsza jest znajomość takich danych jak:

  • Miasto,
  • Ulica,
  • Numer budynku.

Tylko tyle wystarczy, by znaleźć informacje, których potrzebujemy. Dodatkową zaleta internetowego zbioru ksiąg wieczystych, jest możliwość poznania całego numeru dokumentu. Wystarczy skorzystać z opcji „Odkryj numer KW” – choć jest to rozwiązanie dodatkowo płatne.

Znajomość numeru dokumentu znacznie ułatwia sprawę, jednak jak widać, znalezienie księgi wieczystej po adresie jest tak samo możliwe. Dziś, gdy wszyscy mamy dostęp do Internetu, to znacznie szybsza i łatwiejsza opcja niż udanie się do sądu! Następnym razem, gdy będziesz potrzebować księgi wieczystej, po prostu skorzystaj z tego sposobu.