Jak prawidłowo dobrać pompę hydroforową?

Pompy hydroforowe to urządzenia, które dostarczają wiele korzyści. To dzięki nim można czerpać wodę z własnego, niezależnego od sieci wodociągowej źródła. To natomiast przekłada się na oszczędności związane z rachunkami za pobór wody. Jednak, żeby móc w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami pomp hydroforowych, trzeba je odpowiednio dobrać do naszych potrzeb i wymagań. Służymy Wam pomocą i podpowiemy jak prawidłowo dobrać pompę i na co zwrócić szczególną uwagę przed jej kupnem, aby nie popełnić błędu.

Rodzaj źródła, z którego czerpana będzie woda

Chcąc odpowiednio dobrać pompę hydroforową, powinniśmy zacząć od sprawdzenia źródła, z którego pompa będzie pozyskiwać wodę. Chodzi tutaj głównie o głębokość lustra wody. Pamiętajcie, że pompy hydroforowe można zastosować jedynie w przypadku, gdy poziom lustra wody nie będzie znajdował się głębiej niż 8 metrów!

Źródło wody powinno posiadać również odpowiednią wydajność, do której obliczona powinna być moc pompy. Zastosowanie za mocnej pompy może doprowadzić do zerwania lustra wody i pojawienia się suchobiegu, co jest zabójcze dla urządzenia. Warto więc skorzystać tutaj z pomocy specjalistów, np. studniarza, który określi jaka jest wydajność źródła lub ekspertów firmy WaterMark, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, do prawidłowego obliczenia mocy pompy do wydajności źródła.

Przeznaczenie pompy hydroforowej

Kolejnym aspektem jest przeznaczenie pompy hydroforowej. Każdy z nas ma inne wymagania. Jedni wykorzystają pompę tylko do podlewania ogrodu, inni zaś do zaopatrywania budynków mieszkalnych lub gospodarstw rolnych w wodę pitną i użytkową.

  • Jeżeli pompa hydroforowa posłuży Wam jedynie do podlewania ogrodu z węża, wystarczy zakupić niewielką pompę peryferalną lub pompę jednowirnikową o wydajności od 30 do 60 l/min. Taka wydajność urządzenia będzie w tym przypadku zupełnie wystarczająca.
  • W przypadku gdy pompa hydroforowa ma zasilać w wodę dom jednorodzinny, konieczne będzie już zastosowanie droższego i wydajniejszego urządzenia o zdecydowanie dłuższej żywotności. Minimalna wydajność pompy hydroforowej do domu jednorodzinnego, w którym mieszkają średnio 4 osoby, nie powinna być niższa niż 70 l/min.

W sytuacji, gdy pompy hydroforowe oprócz domu jednorodzinnego mają również obsłużyć system nawadniania ogrodowego, wtedy trzeba zastosować pompę o wydajności 100-120 l/min.

Gdy wydajność naszego źródła na to pozwoli, warto wykorzystać pompę o większej wydajności niż w rzeczywistości potrzebujemy. Dlaczego? Może okazać się, że kiedyś konieczne będzie podłączenie do pompy, np. większej ilości zraszaczy. Unikniemy dzięki temu kłopotów oraz wydatków związanych z wymianą pompy na mocniejszą i wydajniejszą.

Odległość źródła od miejsca instalacji pompy

Odległość miejsca, w którym zainstalowana jest pompa od źródła wody jest również istotna. Dla pomp hydroforowych nie powinna ona być większa niż 20 metrów. Przekraczając tę odległość pojawią się duże spadki, które znacząco zmniejszą wydajność pompy, a wtedy nie spełni ona wymagań domowników.

Warto więc zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów. Takimi osobami są niewątpliwie nasi eksperci z firmy WaterMark. Obliczymy dla Was odpowiednią wydajność pompy hydroforowej oraz zaproponujemy konkretny model – wszystko adekwatne do Waszych potrzeb oraz preferencji. Zapraszamy do kontaktu.