Zwrot podatku z Niemiec – najważniejsze informacje

Pracowałeś w Niemczech i nie wiesz, jak uzyskać zwrot podatku? Pamiętaj, że o nadpłatę podatkową może starać się każda osoba, która była legalnie zatrudniona na terenie tego kraju. Jak wygląda rozliczenie zarobków z Niemiec? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkich najważniejszych informacji o zwrocie podatku z Niemiec.

Rozliczenie podatku z Niemiec – komu przysługuje zwrot?

Zwrot podatku z Niemiec podobnie jak z innych krajów zagranicznych przysługuje każdej osobie, która była zatrudniona w Niemczech oraz miała potrącaną część wynagrodzenia przez pracodawcę na poczet podatkowy (Lohnsteuer). Co ważne – łączna wysokość potrącenia musi być wyższa, niż początkowo była zakładana przez niemiecki urząd. Rozliczenie podatku z Niemiec możliwe jest aż do 4 lat wstecz – oznacza to, że obecnie rozliczyć się możesz za 2016, 2017, 2018 i 2019 rok.

Zwrot podatku Niemcy – dwa rodzaje rozliczeń podatkowych

Dochód osiągany na terenie Niemiec rozliczany jest na dwa sposoby wobec zobowiązania podatkowego: rozliczenie ograniczone (Beschraenkte Steuerplificht) oraz nieograniczone (Unbeschraenkte Steuerpflicht).

Rozliczenie podatkowe ograniczone

Ten rodzaj zobowiązania podatkowego dotyczy osób legalnie zatrudnionych na terenie Niemiec krócej niż 183 dni. Co ważne – suma uzyskanego przychodu dla osoby nie może przekroczyć 90% ogólnych rocznych dochodów. Opcja ta jest mniej korzystna od rozliczenia nieograniczonego – w tym przypadku nie są naliczane żadne ulgi, które mogłyby wpłynąć na dużo większy zwrot podatku. Rozliczenie podatkowe ograniczone uniemożliwia wspólne rozliczanie się ze współmałżonkiem.

Rozliczenie podatkowe nieograniczone

Osoby, które pracowały na terenie Niemiec dłużej niż 183 dni, podlegają nieograniczonemu rozliczeniu podatkowemu. W tym rodzaju rozliczeń możliwe jest uzyskanie kilku ulg, które wpływają na wysokość nadpłaty podatkowej. Wśród najpopularniejszych zniżek wymienia się takie jak, np. ulgi związane z kosztami dojazdu do pracy czy utrzymania się w Niemczech. Co ważne – aby liczyć na ulgę, warto zbierać wszystkie paragony czy faktury – są one potwierdzeniem ponoszonych kosztów i są podstawą do uzyskania ulg.

Zwrot podatku z Niemiec – jakie dokumenty należy przygotować?

Aby móc starać się o zwrot podatku, musisz przygotować odpowiednie dokumenty, dzięki którym Urząd będzie w stanie przyznać Ci należną nadpłatę. Jakie druki musisz przygotować?

  • Lohnsteuerbescheinigung – jest to karta podatkowa, w której zawarte są informacje o dochodach; wystawiana jest ona przez jednego pracodawcę; jeżeli jej nie posiadasz, możesz ją zastąpić odcinkiem wypłaty (Abrechnung).
  • Kopię dowodu osobistego lub paszportu.
  • Zaświadczenie UE/EOG – druk ten zawiera informacje o dochodach, które zostały uzyskane w Polsce; zaświadczenie musi być podbite przez Urząd Skarbowy w Polsce.

Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za gromadzenie druków, odwiedź stronę https://all-tax.pl. Jest to profesjonalne biuro rozliczeń zagranicznych, dzięki któremu w łatwy sposób przygotujesz wszelkie niezbędne dokumenty oraz uzyskasz kompleksową pomoc w zwrocie podatku z Niemiec i innych krajów zagranicznych.

Zwrot podatku, a terminy składania deklaracji

Niemiecki rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym – oznacza to, że zaczyna się 1 stycznia i kończy ostatniego dnia grudnia danego roku. Jest to istotne odnośnie do składania deklaracji o zwrot podatku z Niemiec. Termin złożenia dokumentów wyznaczony jest przez niemiecki Urząd Skarbowy – do dnia 31 lipca roku następującego po roku podatkowym należy dostarczyć odpowiednie druki. Co ważne – jeżeli spóźnisz się z dostarczeniem dokumentów, Urząd wyznaczony nową datę, którą musisz pilnować. Niedostarczenie druków skutkuje karą administracyjną od 100 do nawet 500 euro.

Terminy wypłacania zobowiązań podatkowych w Niemczech

Terminy zwrotu podatku z Niemiec nie są ściśle określone – wszystko zależy od czasu, w którym dostarczysz deklarację. Nadpłata podatkowa wypłacana jest zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy od czasu złożenia wszystkich dokumentów. Oznacza to, że jeżeli złożyłeś druki do Urzędu w ostatecznym terminie (31 lipca), to zwrotu spodziewać się możesz nawet w styczniu przyszłego roku.