PIT Online – czyli jak szybko i sprawnie złożyć deklarację podatkową

Corocznego składania PIT-ów nie da się niestety uniknąć, ale można sobie znacznie ułatwić życie poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i metod. Dobrym rozwiązaniem dla podatników, którym zależy na prawidłowym i bezproblemowym złożeniu deklaracji podatkowej, jest PIT przez internet. Składa się go bardzo szybko, jest już wstępnie wypełniony przez urząd skarbowy. Bardzo często podatnik musi jedynie taki dokument podpisać.

Jeszcze do niedawna składanie PIT-ów wiązało się z pobieraniem i drukowaniem formularzy, które następnie trzeba było co do rubryczki wypełnić, a potem zanieść lub wysłać do urzędu skarbowego. Problemem zwykle były kolejki, które robiły się naprawdę spore przede wszystkim w czasie, gdy zbliżał się termin złożenia deklaracji. Co więcej, gdy ręcznie wypełniało się dokument, bardzo łatwo było o pomyłki czy drobne błędy, które w efekcie powodowały zwrot dokumentu i konieczność wykonania korekty. Obecnie podatki można rozliczyć przez internet, co jest sporym ułatwieniem, znaczną oszczędnością czasu i nerwów. PIT 2021, bez względu na to, czy przez internet, czy też osobiście, złożyć należy od 2 maja 2022 roku. Jeśli spóźnisz się i nie wyrobisz w terminie, może wiązać się to z konsekwencjami ze strony fiskusa. Składania deklaracji podatkowej nie należy więc zostawiać na ostatnią chwilę.

Jak rozliczyć PIT online?

Rozliczanie deklaracji podatkowych przez internet z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Nawet ci podatnicy, którzy nie byli przekonani do takiej formy składania dokumentów, z czasem doszli do wniosku, że jest to o wiele bardziej wygodne niż chodzenie do urzędu i składanie wniosków papierowych. Aby rozliczyć się z fiskusem przez internet, trzeba pobrać PIT online, a następne postępować zgodnie z instrukcją. Najczęściej nie trzeba robić więcej niż wpisać kilka danych, reszta formularza wypełnia się sama. Całość podpisuje się elektronicznie i wysyła online. Wypełnienie PIT-a w formie elektronicznej zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż zrobienie tego w formie tradycyjnej. Wpisuje się przede wszystkim przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód, a także kilka innych podstawowych danych. Trzeba również pamiętać o ulgach podatkowych, które w efekcie dają zdecydowanie niższy podatek i wyższy jego zwrot.

koszty uzyskania przychodu

Jakie ulgi podatkowe Tobie przysługują?

Ulgi podatkowe to rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę, dzięki którym możliwe jest płacenie niższych podatków. Rodzaj i wysokość ulg jest różny, można odliczyć między innymi ulgę a dziecko, a także ulgi budowlane, rehabilitacyjne, ulgi związane z instalacją odnawialnych źródeł energii. Trzeba jednak pamiętać, że aby odliczyć sobie jakąkolwiek ulgę, konieczne jest posiadanie dowodów, że dane wydatki się poniosło lub innych dokumentów, które poświadczają, że dana ulga nam się należy. Sprawdzajmy również rodzaj ulg przy każdej deklaracji podatkowej – zmieniają się one dosyć często, są też różne limity, które sprawiają, że w jednych latach można sobie coś odpisać, a w innych już nie.