Pierwszy biznes po studiach – od czego zacząć?

Skończyłeś studia i szukasz dla siebie dobrej drogi zawodowej? Zapewne większość osób po zakończeniu kształcenia decyduje się na szukanie pracy w swoim zawodzie i na etacie. Jednak nie każdy dobrze się czuje w typowej firmie, gdzie praca wymaga siedzenia za biurkiem przez osiem godzin. Warto więc szukać innych pomysłów na pracę, zwłaszcza tych, które opierają się na prowadzeniu własnego biznesu.

Z roku na rok rośnie liczba młodych osób, świeżo po studiach, które nie boją się otwierania własnego biznesu i pracy na własny rachunek. Owszem, młode i niedoświadczone osoby mają nieco więcej trudności niż osoby z wieloletnim stażem pracy, które mają wiedzę, doświadczenie i wyrobione znajomości w branży. Nie oznacza to jednak, że tuż po studiach, a nawet w ich trakcie nie da się założyć biznesu, który będzie dobrze prosperował i rokował na odniesienie sukcesu w przyszłości. Warto na samym początku wejść na dobre i sprawdzone forum biznesu, na którym wypowiadają się bardziej doświadczone osoby. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów czy trudności w momencie, gdy zdecydujemy się już wystartować z działalnością.

Na początku musi być pomysł

Bez względu na to, czy osoba chcąca założyć firmę jest tuż po studiach, czy ma 20 lat doświadczenia w pracy na etacie, na samym początku trzeba mieć dobry pomysł na biznes. Warto jednak pamiętać, że sam pomysł to dopiero początek, pierwszy krok i zdecydowanie nie wystarczy, jeśli chcemy, aby firma dobrze prosperowała. Zanim więc założymy działalność, dobrze jest na początku rozpisać sobie rzetelny biznesplan, w którym znajdą się wszystkie aspekty przyszłej działalności – od sposobu działania i rynków zbytu, poprzez potencjalne zyski, aż po wszelkie działania marketingowe i promocyjne. Jeśli rozpiszemy sobie przyszłą działalność w punktach, łatwiej będzie później je realizować. Nie ma też obawy, że zapomnimy o jakimś ważnym aspekcie przyszłej działalności. Dobry biznesplan przydaje się też wtedy, gdy początkujący biznesmen chce zaciągnąć kredyt na nową firmę czy poszukuje różnych źródeł finansowania. Taki plan jest dowodem na to, że przyszła działalność jest mocno przemyślana i ma rację bytu.

Trzeba inwestować nie tylko pieniądze

Osoby, które chcą wystartować z własnym biznesem muszą mieć świadomość, że na samym początku każda nowa firma wymaga sporych inwestycji, nie tylko finansowych. Trzeba mieć środki na założenie działalności, wynajęcie lokalu, uiszczenie wszystkich niezbędnych opłat, zakup sprzętu czy nawiązanie relacji z dostawcami czy producentami. Ale nie tylko – same finanse nie wystarczą, jeśli nie mamy chęci, motywacji i nie jesteśmy gotowi na długą i wyczerpującą pracę. Nowa firma często wymaga wiele pracy, także w ponadstandardowych godzinach. Przyszły przedsiębiorca musi więc mieć świadomość, że nie zacznie od razu na starcie zarabiać dużych pieniędzy. Czasem trzeba przez wiele miesięcy pracować po kilkanaście godzin dziennie, aby firma w ogóle zaczęła się kręcić i przynosić jakiekolwiek dochody.