Pomysł na biznes: pozycjonowanie, własna agencja SEO/SEM

Przeglądając zasoby Internetu można bez problemu natknąć się na wiele agencji pozycjonowania i optymalizacji stron (SEO/SEM). Obserwując jak wiele jest tego typu firm na rynku można dojść do wniosku, iż jest to dość opłacalny biznes. A gdyby tak założyć własną agencję – na co trzeba by zwrócić szczególną uwagę? W co należy przede wszystkim zainwestować, aby zminimalizować ryzyko fiaska całego przedsięwzięcia?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest coś, co ma charakter absolutnie niematerialny

To wiedza i doświadczenie związane z wykonywaniem czynności pozycjonera stron internetowych. Należy pamiętać, że nie istnieje żaden kierunek studiów, który pozwalałby na nabycie umiejętności niezbędnych do pracy w tej dziedzinie. Dlatego też koniecznym będzie przyswojenie sobie wiedzy oraz zdobycie doświadczenia na własną rękę. Na szczęście w obecnych czasach nie jest to tak bardzo trudne jak mogłoby się wydawać. W Internecie bowiem bez najmniejszego kłopotu można znaleźć informacje dotyczące różnych kursów oraz szkoleń. Bardzo często uczestnictwo w nich jest bezpłatne. Trzeba jednak pamiętać jeszcze o jednej kwestii – tak czy inaczej warto jest posiadać pewną podstawową wiedzę z zakresu informatyki związaną chociażby z budowaniem stron internetowych (wiedza: czym jest pozycjonowanie – również mile widziana). Wówczas będzie znacznie łatwiej przyswajać kolejne porcje nowych zagadnień. A co z doświadczeniem? No cóż, również i je należy zdobywać na własną rękę. Najlepiej byłoby praktykować pod okiem doświadczonego pozycjonera. Wówczas można by uczyć się od kogoś, kto jest już obecny w branży od dłuższego czasu i może udzielić wielu cennych rad.

Dobrze jest również zastanowić się nad tym, które usługi można by świadczyć we własnej agencji

Może się bowiem tak zdarzyć, że niemożliwe okaże się wykonywanie wszystkich zadań. Nie każdy przecież potrafi wymyślać kreatywne, chwytliwe hasła reklamowe, pisać w sposób pociągający lub też posiada zmysł artystyczny, który jest konieczny przy tworzeniu ładnie wyglądającej grafiki umieszczanej następnie na danej witrynie. Może więc zdarzyć się tak, że potrzebne będą inne osoby do współpracy.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę to niezbędne inwestycje

Rzeczą absolutnie podstawową jest komputer ze stałym dostępem do Internetu. Będzie on służył nie tylko do pracy, ale także do pozyskiwania klientów. Ponadto, bardzo przydatne okażą się inne urządzenia biurowe takie jak chociażby drukarka czy telefon. Natomiast jeśli chodzi o samo biuro, to trzeba przyznać, że nie jest ono bezwzględnie konieczne. Do swobodnej pracy wystarczy nawet skromne, niewielkie pomieszczenie. Najważniejszy jest bowiem sprzęt potrzebny do wykonywania poszczególnych zadań. Co ważne, miejsce pracy można także urządzić sobie w domu. Wówczas odpadną koszty związane z wynajęciem lokalu, a także z dojazdami do pracy. To także duża oszczędność czasu. Decydując się jednak na pracę w domu warto zainwestować w wygodny fotel biurowy. Przecież to na nim przyszły pozycjoner będzie spędzał większość czasu.

Decydując się na założenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej potrzebne jest również pozyskanie podstawowych informacji na temat procedury jej rejestracji. Obecnie większość rzeczy można załatwić w tak zwanym „jednym okienku” – mowa tutaj o jednoosobowej działalności. Mimo wszystko konieczne będzie wybranie odpowiedniej formy opodatkowania oraz sposobu płacenia należności podatkowych. Dobrze jest również zapoznać się z kwestiami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Własna agencja pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych to dobry pomysł na własny biznes. W obecnych czasach, gdy rośnie zapotrzebowanie na usługi informatyczne, nie powinno być problemów z pozyskiwaniem kolejnych zleceń na pozycjonowanie. Zresztą, należy także pamiętać, że jeden zadowolony klient z całą pewnością poleci usługi danej firmy swoim znajomym. Nie ma więc innej możliwości – trzeba dbać o jak najwyższy stopień zadowolenia klientów.

 

Źródło:

Polecamy:
Na czym polega linkbuilding i jakie ma znaczenie w trakcie pozycjonowania?