Najczęściej wybierane akcesoria przez szefów kuchni

 

Praca szefa kuchni jest wyjątkowo wymagająca, ale również inspirująca. To do niego należy planowanie przepisów i przygotowywanie dań, od których zależy popularność i renoma lokalu, w którym pracuje. Aby szef kuchni miał do dyspozycji wszystko, co jest potrzebne mu w sztuce kulinarnej, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie, przeznaczone dla profesjonalnej gastronomii.

Aby zostać dobrym szefem kuchni konieczny jest przede wszystkim wrodzony talent kulinarny, dobry smak i umiejętność łączenia ze sobą różnych produktów. Nie bez znaczenia jest również przygotowanie zawodowe, które z domorosłego kucharza może zrobić prawdziwy diament. Dobry szef kuchni powinien również pracować na sprawdzonych, dobrej jakości produktach żywnościowych. Jeśli będzie miał bowiem do dyspozycji kiepskie surowce, musi liczyć się z tym, że nie uda mu się wyczarować doskonałych dań. Efekt końcowy gotowania czy pieczenia w dużym stopniu bowiem zależy od jakości surowców. Wisienką na torcie jest natomiast sprzęt kuchenny – urządzenia i akcesoria, bez których trudno sobie wyobrazić gotowanie, zarówno w domowej kuchni, jak i w tej profesjonalnej w restauracji.

Dobry nóż to podstawa

Jednym z najważniejszych akcesoriów w rękach szefa kuchni jest nóż kuchenny, wykorzystywany do wielu czynności związanych z obróbką produktów żywnościowych. Nóż jest niezbędny do krojenia i filetowania mięsa i ryb, krojenia chleba, siekania warzyw czy innych produktów, które wymagają bardzo drobnego pokrojenia. Bardzo popularne są również niewielkie nożyki, które służą do dekorowania potraw i wyczarowywania z warzyw czy owoców przepięknych aranżacji. Jednym z akcesoriów, które przyda się w każdej profesjonalnej kuchni są tasaki do mięsa. Są konieczne w dużych restauracjach, które bazują na całych sztukach mięsa. Bardzo często to na miejscu odbywa się dzielenie i obróbka mechaniczna mięsa, dzięki czemu gotowe produkty są świeże. Zarówno tasaki, jak i wszystkie inne noże w profesjonalnej gastronomii powinny być wybierane ze szczególnym uwzględnieniem jakości, trwałości oraz wygody użytkowania.

Jak wybrać dobre noże kuchenne?

Wśród noży kuchennych, jakie znajdziemy w ofercie przeróżnych sklepów, można znaleźć zarówno produkty dosyć tanie, jak i takie, których ceny mogą początkowo zwalać z nóg. Okazuje się jednak, że wysokie ceny idą w parze z równie wysoką jakością. Noże kuchenne powinny być solidnie wykonane z doskonałej jakości stali nierdzewnej, która ma świetne parametry techniczne, a także nie wchodzi w kontakt z żywnością. Co więcej, ważne jest również właściwe wyprofilowanie ostrza oraz jego ostrość. Nóż kuchenny powinien zachować wysoki poziom ostrości przez długi czas. Słabej jakości noże dosyć szybko się tępią, co utrudnia przygotowywanie posiłków i na pewno nie jest dobre w profesjonalnej gastronomii. Warto również zwracać uwagę na rękojeść – nie jest istotny jej wygląd, ale kształt i właściwe wyprofilowanie. Rękojeść powinna idealnie dopasowywać się do ręki, dzięki czemu nóż będzie bezpieczny i funkcjonalny w użytkowaniu. Na dobrej jakości nożach nie należy oszczędzać – im lepsze produkty, ty większa trwałość i niezawodność.