Jak zbudowane są rozdzielnice elektryczne i jaką pełnią funkcję?

Rozdzielnica elektryczna to niezbędny element każdej instalacji. Może ona pełnić różne funkcje, ale najważniejszym jej zadaniem jest rozdzielanie i przesyłanie energii między konkretnymi obwodami w budynku. Dowiedz się nieco więcej na temat jej budowy i zasady działania.

Jak wygląda rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnica mieszkaniowa odpowiada za doprowadzenie prądu elektrycznego do poszczególnych obwodów, które zasilają konkretne urządzenia w budynku. Jednocześnie chroni je również przed uszkodzeniami wywołanymi przez prąd o zbyt dużym natężeniu. Swoim wyglądem przypomina najczęściej zamykaną skrzynkę. Jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, które zabezpieczają ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

W zależności od pełnionej w sieci elektromagnetycznej funkcji można wyróżnić rozdzielnice główne, manewrowo-stycznikowe, siłowe oraz oświetlenia. Biorąc pod uwagę sposób montażu, można podzielić je na rozdzielnice podtynkowe, natynkowe oraz wolnostojące.

Zastosowanie rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice mają szerokie zastosowanie w układach elektromagnetycznych. Bez względu na ich rodzaj, bez rozdzielnic nie byłoby możliwe wykorzystanie prądu zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Muszą być one zastosowane wszędzie tam, gdzie energia elektryczna doprowadzana jest do wielu pomieszczeń. Główne funkcje, jakie pełni rozdzielnia skrzynka elektryczna to przede wszystkim:

  • łączenie i przerywanie obwodów elektrycznych;
  • ochrona instalacji przed zabrudzeniem;
  • regulowanie parametrów pracy instalacji;
  • zarządzanie urządzeniami sterowniczymi.

Ich użyteczność sprawia, że pełnią one wiele ważnych funkcji w całej instalacji elektrycznej. Bardzo ważne jest także prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów, jakie się w nich znajdują.

Rozdzielnice elektryczne to bez wątpienia najważniejsze elementy każdej instalacji zaopatrującej budynek w prąd. To dzięki niej możliwe jest doprowadzenie go do poszczególnych pomieszczeń, a także właściwa ochrona instalacji.

Jak zadbać o rurociąg przemysłowy?