Wysyp ofert franczyzowych w Polsce – jak wyszukać coś dla siebie?

Na prowadzenie biznesu franczyzowego decyduje się wiele osób, które marzą o własnej firmie. Działanie pod szyldem dużej i znanej marki daje wiele korzyści, a jednocześnie pozwala na poznawanie realiów prowadzenia własnej firmy. Po zdobyciu doświadczenia w działalności finansowej o wiele łatwiej jest prowadzić w stu procentach własny biznes.

Jeśli interesuje nas sprawdzona franczyza, oferta dostępna jest w wielu branżach. Najlepiej jednak radzą sobie restauracje oraz sklepy, które działają we współpracy z dużymi i znanymi markami. Franczyza gastronomiczna to doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto chce mieć kiedyś własny lokal, ale nie czuje się jeszcze na siłach, by startować z własnym biznesem. Franczyza daje wiele wsparcia, szkoleń, knowhow, szyldy i logo firmy, wszystkie elementy identyfikacji wizualnej i przede wszystkim renomę, prestiż oraz rozpoznawalność. Już na starcie można więc mieć pewność, że lokal będzie cieszył się popularnością wśród klientów. Marka jest bowiem znana i sprawdzona. Oczywiście, jest też druga strona medalu – należy prowadzić lokal na takim poziomie, aby nie odbiegał od innych biznesów należących do tej samej sieci. A to wymaga sporych nakładów pracy, czasu, a także środków finansowych. Myli się więc ten, kto myśli, że dzięki franczyzie będzie mógł wystartować w biznesie bez posiadania żadnego zaplecza finansowego.

Ile trzeba zainwestować we franczyzę?

Bez względu na to, czy interesuje nas franczyza sushi czy inna działalność gastronomiczna, na wstępie warto zrobić dobre rozeznanie w ofercie firm wchodzących we franczyzę. Sprawdźmy przede wszystkim warunki finansowe. Aby zostać franczyzobiorcą, na starcie trzeba zwykle uiścić opłatę licencyjną, a następnie co miesiąc oddawać franczyzodawcy pewną część przychodów. Jeśli lokal dobrze prosperuje, najczęściej nie są to mocno odczuwalne kwoty. Problem może się pojawić wtedy, gdy restauracja czy bar nie działają tak dobrze, jak to miało na początku wyglądać. Pamiętajmy też, że już na początku działalności trzeba zainwestować w lokal, jego urządzenie i kompleksowe wyposażenie. Koszty franczyzy gastronomicznej mogą więc być spore. Nie płaci się za to za reklamę czy promocję, tym zajmuje się firma będąca franczyzodawcą.

Warto szukać sprawdzonych firm

Jeśli ktoś chce wejść w biznes franczyzowy, powinien wybierać firmy, które są znane, sprawdzone i cieszą się dużą popularnością wśród osób, które już mają franczyzę z nimi podpisaną. Przed załatwieniem formalności upewnijmy się co do kosztów, a także formalności, które trzeba spełniać, by rozpocząć działalność. Franczyza jest z pewnością dobrym rozwiązaniem na początek. Wiele osób po pewnym czasie uznaje jednak, że za bardzo ogranicza ich w biznesie. Po kilku latach działania pod znaną marką warto więc pomyśleć o założeniu własnego biznesu gastronomicznego. Doświadczenie zdobyte w czasie franczyzy można później wykorzystać przy prowadzeniu swojej działalności.