Jak dobrać influencera do swojej branży?

Influencer marketing to forma marketingu o bardzo dużym potencjale, który często wciąż pozostaje nie w pełni wykorzystany. Dlatego też taka promocja może dawać sporą przewagę tym, którzy jednak się na nią decydują, zwłaszcza w tych dziedzinach działalności biznesowej, które nie są powszechnie kojarzone z influencerami.

Kluczem do sukcesu jest, jak chyba łatwo się domyślić, przede wszystkim znalezienie właściwego twórcy, który będzie promował Twoją markę/produkty/usługi. Nie ma co ukrywać, że w przypadku niektórych branż może to być dosyć trudne zadanie, jednak elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze, pozostają zawsze takie same. Jakie są zatem najważniejsze kryteria doboru?

Odbiorcy

Sprawdzenie, kim są fani influencera, z którym nawiążesz współpracę, to jedna z najistotniejszych kwestii – w końcu staną się oni pośrednio Twoimi odbiorcami. To zaś oznacza, że jeśli influencer marketing ma być opłacalny i efektywny, grono fanów wybranego twórcy powinno odpowiadać Twojej grupie docelowej – im większa zbieżność, tym lepiej.

Z tego powodu w swoich poszukiwaniach powinieneś skupić się przede wszystkim na tzw. mikro- i nanoinfluencerach. Fani mniejszych twórców, tworzą bowiem z reguły bardziej jednorodne społeczności – dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć grupę o pożądanej charakterystyce.

Platforma

To, jakie medium będzie odpowiednie do planowanej przez Ciebie kampanii influencerskiej, w dużym stopniu jest powiązane z poprzednim punktem, czyli postacią docelowego odbiorcy. W końcu komunikacji typu B2B raczej nie będziesz prowadzić na TikToku czy Snapchacie, natomiast LinkedIna nie wybierzesz, jeśli swój przekaz chcesz kierować do nastolatków. Jednak większość platform – Instagram, Facebook, YouTube itp. – ma bardziej uniwersalny charakter i gromadzi bardzo różnych użytkowników.

Dlatego też, zanim wybierzesz influencera, zastanów się, jaki rodzaj contentu – wideo, zdjęcia, wpisy blogowe itd. – będzie najlepiej pasował do strategii komunikacyjnej Twojej marki oraz specyfiki produktów/usług, które chcesz promować. Następnie skoncentruj swoje poszukiwania na twórcach konkretnego typu – vlogerach, streamerach, blogerach, instagramerach i innych.

Zasięg

Wybierając influencera, akurat na tym wskaźniku… nie powinieneś się skupiać. Dlaczego więc go tu wymieniamy? Ponieważ wciąż powszechne jest przekonanie, że im większy zasięg, tym lepiej. Chcemy podkreślić, że to nieprawda.

Fakt, że post zobaczą dziesiątki albo nawet setki tysięcy osób wcale nie musi przełożyć się na konwersję. W przypadku influencer marketingu zdecydowanie ważniejsze jest zaangażowanie odbiorców i ich żywa odpowiedź na komunikat marketingowy (komentarze, udostępnienia itd.). To zaś znacznie łatwiej osiągnąć, pracując ze wspomnianymi już nano- i mikroinfluencerami, którzy wprawdzie docierają do mniejszej liczby odbiorców, ale za to mają z nimi bliższe relacje.

Weryfikacja

Można by powiedzieć: last but not least. Przed zawarciem umowy o współpracy koniecznie poproś znalezionego przez siebie twórcę o udostępnienie statystyk, w miarę możliwości skorzystaj z internetowych narzędzi do weryfikacji influencerów. Sprawdź, jak wyglądała historia pozyskiwania fanów (Twoje podejrzenia powinny wzbudzić nagłe i duże przyrosty) i skąd pochodzi ruch (jeśli np. strona jest prowadzona po polsku, a większość odbiorców jest zza granicy, najpewniej zostali oni po prostu kupieni). Przejrzyj komentarze – są powiązane z treścią postów czy mają spamerski charakter? Zapoznaj się z historią danego twórcy – czy zaliczył jakieś wpadki wizerunkowe? Czy współpracował już z innymi markami, a jeśli tak – jak ta współpraca wyglądała?

Postać wybranego twórcy zostanie w końcu silnie powiązana z Twoją marką – powinieneś więc dobrze wiedzieć, z kim masz do czynienia.