Dlaczego warto pokochać recykling? Znamy 5 powodów!

Co by było, gdybyś wiedział, że codziennie możesz robić coś, co jest darmowe, łatwe do wykonania i tworzy miejsca pracy, oszczędzając pieniądze, energię i wodę? Właściwie jest coś takiego… Recykling! Sprawdź te 5 powodów, dla których wszyscy powinniśmy poddawać się recyklingowi, przy każdej nadarzającej się okazji.

1. Recykling sprawia, że śmieci nie trafiają na wysypisko.

Według danych, w Polsce jesteśmy obecnie w stanie utrzymać 35 procent naszych śmieci z wysypisk śmieci i spalarni poprzez recykling, skup tworzyw sztucznych i kompostowanie. W bardziej zaangażowanych w to miastach na ten moment udaje nam się trzymać 44 procent naszych śmieci na wysypisku. To dobry początek, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Ważne jest, aby trzymać jak najwięcej materiałów na wysypisku, ponieważ wszystkie produkty, które produkujemy, są wykonane z cennych i ograniczonych zasobów. Chcemy trzymać się tego jak najwięcej do wykorzystania w przyszłości.

2. Recykling zmniejsza nasze zapotrzebowanie na nowe surowce.

Wydobywanie surowców ze środowiska jest kosztowne. Zużywa również dużo wody i energii. Kiedy przetwarzamy, wydobywamy mniej, co chroni wiele naszych cennych (i ograniczonych!) zasobów naturalnych, w tym drzew, wody, ropy i metali. Im więcej przetwarzamy, tym bardziej chronimy nasze zasoby!

3. Recykling oszczędza energię.

Recykling pozwala zaoszczędzić dużo energii. Każdego roku firmy zajmujące się recyklingiem w całym kraju oszczędzają taką samą ilość energii, jaka byłaby potrzebna do zasilania 14 milionów domów przez cały rok. Odpowiada to wyłączeniu zasilania w jednym na 10 domów na cały rok.

4. Recykling tworzy miejsca pracy.

W Polsce recykling i ponowne wykorzystanie zapewniają ogromną ilość miejsc pracy i generują spore sumy wynagrodzenia każdego roku. Wybór recyklingu jest korzystny nie tylko dla środowiska, ale także dla gospodarki.

5. Recykling zmniejsza zanieczyszczenie.

Proces wydobycia surowców może powodować duże zanieczyszczenia. Ponieważ większy recykling oznacza mniej ekstrakcji, oznacza to również mniej zanieczyszczeń. Co więcej, im więcej poddajemy recyklingowi, tym mniej materiału wysyłamy na wysypiska. Rozkładający się na składowiskach materiał często emituje metan, gaz cieplarniany 30 razy silniejszy niż dwutlenek węgla, więc im mniej, tym lepiej!

Jak prawidłowo realizować proces podany recyklingowi?

Prawidłowy recykling jest ważny! Przedmioty, które nie podlegają recyklingowi, mogą uszkodzić maszyny sortujące, powodując kosztowne opóźnienia. Ponadto, gdy niewłaściwe materiały zostaną zmieszane z właściwymi (znane jako „zanieczyszczenie” w świecie recyklingu), zmniejsza to wartość innych surowców wtórnych, które zostały prawidłowo posortowane.

Jak więc dowiedzieć się, jak prawidłowo przetwarzać surowce? Szukaj w sieci jak najwięcej informacji na temat recyklingu, a znajdziesz wskazówki dotyczące recyklingu, ponownego użycia i redukcji każdego interesującego Cię elementu – to ma znaczenia dla całej ziemi i wszystkich jej mieszkańców.

Miłego recyklingu!

Polecam:
Fotowoltaika dla rolnictwa – czy to się opłaca?