Czy kursy i szkolenia wystarczą do pracy w księgowości?
Polskie prawo podatkowe jest skomplikowane, przez co firmy oraz osoby z działalnością gospodarczą muszą prowadzić dokładną ewidencję przychodów i wydatków. Wyręczają ich w tym księgowi, czyli specjaliści od ksiąg rachunkowych. To poszukiwany i dobrze płatny zawód – tylko jak znaleźć w nim zatrudnienie? Czy kursy i szkolenia wystarczają do podjęcia pracy jako księgowy?
Jak zostać księgowym?
Choć zgodnie ze stereotypem praca w księgowości nie należy do najciekawszych, to wiele osób doskonale odnajduje się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Tylko jak zostać księgowym? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, bo w tej branży nie ma jasno wyznaczonej ścieżki kariery, którą trzeba koniecznie podążać. Dlaczego?
Księgowy to zawód otwarty, a więc czysto teoretycznie może wykonywać go każdy. Nie trzeba ukończyć studiów czy dodatkowych kursów, by móc podjąć pracę. Ba, niektórzy przedsiębiorcy sami prowadzą własną księgowość – to najlepszy dowód na to, że w tym zawodzie najważniejsza jest wiedza oraz praktyczne doświadczenie. Tylko gdzie je zdobyć?
Praca w księgowości – studia wyższe
Najpopularniejszym sposobem na rozpoczęcie pracy w księgowości wciąż są studia z zakresu finansów i rachunkowości. To popularny kierunek, na którym kształcą się nie tylko przyszli księgowi, ale też chociażby specjaliści od audytu planujący karierę jako biegli rewidenci. W trakcie zajęć studenci uczą się kompleksowej wiedzy na temat mikroekonomii, zarządzania finansami oraz najważniejszych zasad rachunkowości.
Praktyczne informacje na temat księgowości obejmują jedynie część materiału, ale w trakcie studiów można wybrać specjalizację księgową. Zazwyczaj by ją ukończyć należy odbyć praktyki studenckie w biurze rachunkowym, co daje możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia w zawodzie.
Kursy i szkolenia dla księgowych
Znaczna część pracodawców chcących zatrudnić księgowych wymaga dyplomu ukończenia studiów na kierunku finanse i rachunkowość, choć zdarzają się też liczne wyjątki. Jak już wspomnieliśmy, w tym zawodzie najważniejsze są praktyczne umiejętności i wiedza. To właśnie dlatego ogromną popularnością cieszą się rozmaite kursy oraz szkolenia dla księgowych.
Część z nich skierowana jest dla osób początkujących – w trakcie szkolenia poznają one zawód od podstaw, także od strony praktycznej. Takie kursy zajmują dużo czasu (od miesiąca do nawet pół roku), ale ich ukończenie daje cenny certyfikat, który daje możliwość otrzymania pracy jako księgowy. Warto zwrócić uwagę na ofertę polskiego Stowarzyszenia Księgowych. Prowadzi ono szereg szkoleń dla początkujących i średniozaawansowanych księgowych, a certyfikaty otrzymane za ich ukończenie są doceniane przez pracodawców.
Pozostałe kursy i szkolenia dotyczą bardziej zaawansowanych, często konkretnych tematów (np. prowadzenie księgowości dla podmiotów działających w wybranym sektorze gospodarki). To świetny sposób na podniesienie kompetencji zawodowych, ale powinny z niego korzystać raczej bardziej doświadczone osoby.
Praca w księgowości – jak ją znaleźć?
W serwisach ogłoszeniowych możemy znaleźć dziesiątki ogłoszeń pracodawców poszukujących zarówno mniej, jak i bardziej doświadczonych księgowych. Trzeba przyznać, że popyt na przedstawicieli tego zawodu jest ogromny i wydaje się rosnąć wprost proporcjonalnie do kolejnych zmian w systemie podatkowym.
Eksperci zauważają, że w ostatnich latach firmy i instytucje mają coraz więcej obowiązków podatkowych nałożonych przez zmiany w prawie, co jest głównym powodem wzrostu popytu na specjalistów od rachunkowości. Dlatego w zawodzie księgowego kluczowe jest bycie na bieżąco oraz regularne doszkalanie się celem uniknięcia błędów.
A zatem znalezienie pracy jako księgowy nie powinno być dużym wyzwaniem – o ile dysponujemy odpowiednim wykształceniem oraz nawet niewielkim doświadczeniem. Większość pracodawców preferuje kandydatów po studiach z zakresu finansów i rachunkowości, ale księgowy z certyfikatem ukończenia szkolenia też ma szansę na zatrudnienie. A im więcej zaliczonych kursów, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania pracy.