Jak zyskać pierwszych klientów?

Bez klientów nie przetrwa żaden biznes – niezależnie od tego, jak wysokiej jakości są oferowane przez nas produkty czy usługi, jeżeli nie znajdzie się odpowiednio duża grupa osób chętna do wydania na nie swoich pieniędzy, nie utrzymamy się na rynku. Kwestia odpowiedniej promocji, rozpoznawalności i dotarcia z ofertą do odbiorców jest więc niezwykle istotnym elementem rozwoju biznesu. Jak więc zdobyć pierwszych klientów dla nowo powstałej firmy?

Stwórz atrakcyjną ofertę

Podstawowym warunkiem pozwalającym na zainteresowanie potencjalnych klientów skorzystaniem z naszej oferty jest bez wątpienia to, jak atrakcyjnie nasza oferta wygląda na tle konkurencji. Przy czym na jej postrzeganie nie wpływa tylko i wyłącznie kwestia ceny – warto pamiętać, że ocena odbiorców oparta jest również na postrzeganiu samej firmy. Tutaj tracimy w porównaniu z konkurentami, którzy w branży są już obecni od długiego czasu – zdążyli oni wypracować już swoją pozycję i zdobyć zaufanie na rynku. Musimy więc na samym starcie zaproponować klientom coś, co nas wyróżni. Może być to nowa forma świadczenia usługi, wyższej jakości produkty, lub takie, które są bardziej rozwinięte i innowacyjne, mogą jednak być to również promocje. Wszyscy lubimy oferty, które pozwalają nam zaoszczędzić – jeśli więc stworzymy korzystną promocję na przykład na pierwsze zamówienie, możemy liczyć na dobre rezultaty. Planując taki krok, warto rozejrzeć się za istniejącymi już rozwiązaniami, jak na przykład kody rabatowe dostępne na Mamyje lub programy lojalnościowe dla stałych klientów oferowane przez wielu przedsiębiorców.

Zadbaj o obecność w sieci

Obecnie większość ludzi poszukując danej usługi, swoje poszukiwania zaczyna w Internecie. Właśnie dlatego firmowa strona internetowa czy profile w mediach społecznościowych dają nam szansę na zyskanie nowych klientów. Osoba, która trafi na naszą stronę i dowie się z niej podstawowych informacji o ofercie, znajdzie opinie innych klientów czy sprawdzi wcześniej zrealizowane usługi, jest w stanie wyrobić sobie o nas zdanie jeszcze przed nawiązaniem z firmą kontaktu. Jeśli zaś chodzi o sam kontakt, jest to następna istotna rzecz, jaką zapewnia obecność w sieci – klienci mogą wysłać do nas wiadomość niezależnie od dnia i godziny, nie muszą już czekać na godziny działania biura, by zadać nurtujące ich pytania. W dodatku dzięki umożliwianiu nawiązania bezpośredniego kontaktu w Internecie zyskujemy szansę na szybkie otrzymanie opinii klientów, a także zbudowanie wizerunku wiarygodnego i otwartego biznesu.

Dobry plan to podstawa

Rozpoczynanie biznesu jest skomplikowane i nie możemy liczyć na to, że sukces przyjdzie do nas z dnia na dzień. Możemy jednak działanie firmy znacznie usprawnić, planując nasze kroki z wyprzedzeniem. Podejmowanie decyzji na bieżąco i intuicyjnie może sprawdzić się raz na jakiś czas, jednak wiąże się ze sporym ryzykiem – jeśli nie kontrolujemy regularnie wydatków i rezultatów naszych działań, nie jesteśmy w stanie rzetelnie ocenić ich skuteczności i wprowadzić potrzebnych zmian. Dobry biznesplan pozwala na stworzenie spójnej oferty, która trafi do klientów. Jednak podstawą, na której tworzymy taki plan, powinno być to, kim są nasi klienci – warto już na samym początku działalności zastanowić się, do jakich osób chcemy kierować swoje usługi, kogo mogą one najbardziej zainteresować? Kierując nasze materiały marketingowe właśnie do tej grupy, mamy szansę na szybsze osiągnięcie rezultatów, niż tworząc reklamy ogólne i bez konkretnego odbiorcy na myśli.

Początkujący przedsiębiorcy często popełniają błąd, zakładając, że ich zadaniem jest jedynie zapewnienie wysokiej jakości oferty, a wtedy klienci znajdą się sami. W rzeczywistości jednak nikt nie skorzysta z naszych usług, jeśli się o nich nie dowie – istotne jest więc budowanie swojej rozpoznawalności już od pierwszego dnia działania firmy.