Zwrot kosztów za okulary – czego oczekiwać od pracodawcy?

a-computer-eye

Każdy zatrudniający musi ściśle przestrzegać zasad wyszczególnionych w Kodeksie pracy. Jeden z przepisów mówi o obowiązku nieodpłatnego zaopatrzenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, uzależnione od szkodliwości warunków panujących na danym stanowisku. Czy okulary korekcyjne również wchodzą w ich zakres? Czy przełożony ma obowiązek zwrócenia kosztów ich zakupu? Na te i inne pytania odpowie Maciej Mazurski, specjalista prawa pracy.

W jakich sytuacjach pracownik ma prawo domagać się zwrócenia kosztów za okulary?

Przede wszystkim dotyczy to wielogodzinnej pracy przed komputerem. Część pracodawców w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodliwe dla ludzkiego wzroku może być tak długie siedzenie przed monitorem. Oczywiście musi to zostać poparte wynikami badań okresowych i opinią lekarza specjalisty. Jeżeli uzna on, że takie warunki pracy stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta, pracodawca nie będzie mógł uniknąć tego zobowiązania.

Czy istnieje jakaś określona częstotliwość dokonywania badań okresowych?

W przypadku zwiększającej się liczby zawodów, dla których komputer stanowi podstawowe narzędzie pracy, badania należy powtarzać co cztery lata. Jeśli jednak zauważymy wcześniej pojawiające się kłopoty z poprawnym widzeniem, możemy napisać wniosek do przełożonego z prośbą o wydanie wcześniejszego skierowania na leczenie.

Dla pracodawców są to kolejne wydatki, w związku z czym przypuszczam, że nie wszyscy wyrażają na to zgodę?

To prawda, bywa z tym różnie. Na miejscu zwierzchników nie bagatelizowałbym tych wniosków. Większość z nich twierdzi, że skoro wszyscy w dzisiejszych czasach korzystają z komputerów, to nie należy przesadzać ze szkodliwością ich działania. Problemy ze wzrokiem to pierwszy krok do powstania i rozwijania się choroby zawodowej, a jej stwierdzenie może słono kosztować pracodawców, o wiele więcej niż w przypadku zwykłego przeprowadzenia badań profilaktycznych. Dochodzą wówczas koszty leczenia, odszkodowania, a nawet sprawy sądowe. To jest zupełnie niepotrzebna strata czasu, nerwów i pieniędzy. Lepiej od razu dogadywać się z pracownikami i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie dla obydwu stron.

Czy pracownik ma prawo samodzielnie zakupić okulary i domagać się zwrotu poniesionych kosztów czy to jednak przełożony musi się tym osobiście zająć?

Wybór odpowiednich okularów powinien oczywiście należeć do pracownika. W końcu to on będzie je użytkował, dlatego z jego strony wymagana jest konsultacja z optykiem i wskazanie najodpowiedniejszego modelu, zgodnie z komfortem noszenia oraz posiadaną wadą wzroku.

Na koniec chciałbym jeszcze zapytać o to, czy jest ustalona wysokość dofinansowania tego zakupu?

Jest to kwestia zależna od regulaminu działającego w danej firmie. Powinien znajdować się tam punkt mówiący o dopuszczalnej wysokości kwoty zakupu środków ochrony indywidualnej. Generalnie pracodawcy nie robią tutaj większych problemów i pokrywają ten wydatek w całości, choć oczywiście zapoznają się samodzielnie z cenami rynkowymi okularów, aby sprawdzić, czy np. nie przepłaciliśmy za oprawki. Pracownik ma obowiązek dostarczenia faktury zakupu, która następnie zostaje przekazana do działu księgowości. Tam następuje końcowe rozliczenie. Na jego podstawie zatrudniony otrzymuje ustaloną wcześniej kwotę pieniędzy.

Wywiad opracowano wspólnie z przychodnią okulistyczną Oftaldent