Jak identyfikować pracowników w firmie?

id_card__3__by_leenidesigns-d9056ca

W przedsiębiorstwie zatrudniającym wielu pracowników lub też w przedsiębiorstwie o wielu działach istotną kwestią jest odpowiednia identyfikacja każdego z pracowników. Chodzi też o to, aby bezpieczeństwo firmy utrzymywało się na dostatecznie wysokim poziomie. W jaki sposób więc odpowiednio identyfikować pracowników w firmie?

Karty plastikowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów na dokładną identyfikację pracowników jest wykorzystanie kart plastikowych. Karty takie mogą służyć zarówno jako identyfikatory (zobacz przykładowe identyfikatory plastikowe), jak i karty z fragmentem magnetycznym, który umożliwi wejście do siedziby firmy lub tego jej fragmentu, który jest niedostępny dla wszystkich. Można również połączyć oba zastosowania.

Aby właściwie rozróżnić pracowników firmy można również wprowadzić takie działanie jak wizytówki, które prezentuje się przy stanowisku każdego z pracowników. Można je zaprojektować na różne sposoby i postawić w miejscu pracy pracownika- może to być biurko czy boks. Sprawdza się to szczególnie wówczas, kiedy pracownik pracuje w sektorze obsługi klienta. Taka identyfikacja jest również atutem dla klientów.

Plakietki imienne

Jeśli mowa o wizytówkach, można również wykorzystać w procesie identyfikacji specjalne plakietki, które będą imiennie przypisane każdemu z pracowników. Można w takich plakietkach wykorzystać również logo firmy, co będzie dodatkową reklamą przedsiębiorstwa.

Mówiąc również o identyfikacji pracowników nie sposób pominąć również strojów pracowniczych. Część dużych firm zapewnia pracownikom stroje firmowe, często związane z charakterem pracy oraz nawiązujące do kolorystyki czy logo przedsiębiorstwa. taki sposób na wyróżnienie pracowników ma swoje atuty- wykorzystywany zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach umożliwia klientom właściwe rozpoznanie pracowników i skorzystanie z ich pomocy.

Po co właściwie identyfikować pracowników?

Powody są różne. Mówiąc o pracownikach dużych, sieciowych przedsiębiorstw czy korporacji, to taki obowiązek jest narzucony odgórnie. Pracodawcy chętnie wykorzystują wspomniane wcześniej formy identyfikacji swoich pracowników, aby poprawić wizerunek przedsiębiorstwa, a także wskazać pracowników, którzy są dyspozycyjni dla klientów. Często wykorzystując takie metody, jak strój, charakterystyczny dla każdego działu czy plakietki, identyfikatory pracodawca wyróżnia pracowników różnych działów.

Choć dla pracodawcy możliwość identyfikowania pracowników jest z pewnością atutem, gdyż może ułatwić pracę, tak z punktu widzenia pracownika identyfikacja taka nie zawsze wiąże się z przyjemnością i poprawą warunków pracy. Wykorzystując jednakowy system identyfikacji dla wszystkich pracownik może poczuć się jednym z wielu takich samych pracowników, przez co motywacja do pracy może ulec spadkowi.

Warto zastanowić się nad samą istotą identyfikacji pracowników, co w dużej mierze wynika z wewnętrznej struktury pracy i z pewnością pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo w miejscu pracy. Często taka forma identyfikacji jak na przykład strój pracowniczy jednocześnie poprawia nasze bezpieczeństwo.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą produkującą identyfikatory dla pracowników. Pełna oferta na stronie producenta: http://www.cardon.com.pl