Zawód – projektant wnętrz

07

Choć przez wiele lat słowo „projektant” nieodłącznie kojarzyło się z modą, współcześnie określamy nim również osobę zajmującą się aranżacją wnętrz. Ten zawód będzie coraz mocniej zyskiwał na znaczeniu, dlatego warto poznać więcej informacji na jego temat.

Kto może zostać projektantem wnętrz?

Biorąc pod uwagę predyspozycje charakterologiczne, świetnie powinny sprawdzić się osoby obdarzone cierpliwością, która bardzo przydaje się w pracy z niezdecydowanymi klientami, ciągle zmieniającymi pomysły, oraz otwartością. Niezbędne są również: rozwinięte poczucie estetyki,
bogata wyobraźnia przestrzenna, twórczość, kreatywność i nieszablonowość. Ze względu na specyficzny charakter pracy, musi być to ktoś dobrze zorganizowany i dyspozycyjny. Z całą pewnością nie jest to profesja dla osób ceniących sobie stały wymiar godzin, ponieważ wiąże się z częstymi wyjazdami, a nawet realizacją zadań w godzinach nocnych, które sprzyjają zawodom stricte artystycznym. Należy również pamiętać o bezbłędnej znajomości aktualnych trendów dekoratorskich.

Dekoracje do pokoju dziecięcegoW dzisiejszych czasach praca projektanta musi zostać poparta ukończeniem studiów z zakresu architektury wnętrz, prowadzonych w coraz większej liczbie uczelni, politechnik i akademii sztuk pięknych. Dopiero wtedy można rozpocząć profesjonalną karierę zawodową, np. w biurze projektowym czy firmie deweloperskiej. Ubiegając się o to stanowisko, warto mieć przygotowane portfolio, które powinno z jak najlepszej strony pokazać umiejętności. Nasze zdolności powinny być też poparte referencjami od wcześniejszych zleceniodawców oraz ukończonymi kursami. Odważniejsze osoby próbują po studiach samodzielnie tworzyć własne pracownie.

Czym dokładnie zajmują się projektanci?

Najogólniej rzecz biorąc, praca dekoratora opiera się na aranżacji wnętrz, biorąc pod uwagę ich wystrój i wyposażenie. Musi je zaprojektować w taki sposób, aby nadawać pomieszczeniom odpowiedni charakter.

Bardzo istotne jest to, aby aranżer od samego początku wzbudził zaufanie swojego klienta i nawiązał z nim dobrą relację. Powinna ona opierać się na wymianie i omawianiu wszystkich pomysłów oraz proponowaniu swoich zmian, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymagań i potrzeb zleceniodawcy. Część klientów decyduje się na bezgraniczne zaufanie projektantowi, który dzięki temu może w pełni zrealizować się twórczo, stosując gamę własnych koncepcji, np. w oparciu o sztukę feng shui, pomagającą zachować harmonię w każdym wnętrzu (więcej inspiracji i porad dotyczących wnętrz możecie znaleźć na blogu http://www.dobre-wnetrza.com/?cat=1).

Zawód dekoratora rozwinął się do tego stopnia, że obecnie możemy wyróżnić specjalistyczne odmiany projektowania, np. mebli, powstałe w oparciu o zamówienie klienta. Najczęściej są tworzone na wymiar do mniejszych pomieszczeń, zwłaszcza kuchni i niewielkich pokoi. Coraz częściej spotykamy też fachowców zajmujących się odrębną aranżacją dywanów, na podstawie określonych wcześniej materiałów, kolorów lub wzorów. Współpracują oni zarówno z wiodącymi producentami tworzącymi na potrzeby sklepów sieciowych, jak i tkaczami, którzy trudnią się ich ręcznym wytwarzaniem.

Zobacz jak wyglądają profesjonalnie zaprojektowane dywany: https://carpetsandmore.pl