Wypowiedzenie najmu lokalu – jak wygląda kiedy prowadzisz działalność gospodarczą?

Wielu właścicieli firm decyduje się na prowadzenie działalności w wynajętych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć początkowe koszty rozpoczęcia działalności, jest też dobre dla tych przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup własnej nieruchomości na siedzibę firmy.

Prowadzenie działalności w wynajętym lokalu ma sporo zalet. Świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy dopiero startujemy z własną firmą i nie mamy pewności, czy działalność będzie dobrze prosperowała. Dopiero po jakimś czasie, gdy wiemy, że firma działa i świetnie sobie radzi finansowo, można sobie pozwolić na zakup czy wybudowanie własnej siedziby. Czasem też na początku decydujemy się na mniejszy i tańszy lokal, a dopiero później, w miarę jak firma się rozwija, zaczynamy szukać czegoś większego. Już na etapie szukania lokalu na wynajem warto upewnić się, jak wygląda kwestia wypowiedzenia i w jaki sposób będzie ona zapisana w umowie.

Jak wypowiedzieć najem lokalu?

Zasady wypowiedzenia najmu znajdują się w umowie, którą podpisujemy z właścicielem nieruchomości. Znajdziemy tam informacje między innymi o tym, ile trwa okres wypowiedzenia i w jaki sposób to wypowiedzenie powinno wyglądać. Najczęściej czas wypowiedzenia to od miesiąca do trzech miesięcy. Może również zdarzyć się wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, gdy któraś ze stron umowy rażąco ją narusza. Jeśli właściciel nieruchomości przykładowo nie zapewnia najemcy dostępu do podstawowych mediów, ten nie musi spędzać w lokalu kilku kolejnych tygodni do momentu, gdy skończy się okres wypowiedzenia. Warto jednak te wszystkie kwestie poznać wcześniej, a jak mamy jakiekolwiek problemy, lepiej skonsultować je z dobrym prawnikiem. Kwestie wypowiedzenia, płatności, szczególnie w sytuacjach konfliktowych, mogą być problemowe i warto rozwiązywać je zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z użytkowaniem nieruchomości, chcesz wypowiedzieć umowę najmu, ale tak, by było to zgodne z prawem, dobrze jest skonsultować się z prawnikiem, który ma wiedzę i doświadczenie związane z prawem nieruchomości. Sprawdzony prawnik nieruchomości warszawa dokładnie zapozna się z sytuacją, oceni, jakie są możliwe rozwiązania, zapewni wsparcie w ewentualnych negocjacjach z właścicielem. Jeśli dojdzie do sprawy sądowej, również można liczyć na wsparcie i profesjonalną obsługę. W przypadku nieruchomości wynajmowanych na działalność gospodarczą, wiele kwestii może być zawiłych i skomplikowanych dla osób, które z nieruchomościami nie mają nic wspólnego. Warto więc inwestować w usługi sprawdzonych i renomowanych kancelarii prawnych, gdyż mogą nam one zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. W poszukiwaniu dobrego prawnika od nieruchomości, zwracajmy uwagę na te kancelarie, które specjalizują się właśnie w tej dziedzinie. Nienajlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z usług prawników, którzy zapewniają, że znają się na wszystkim.