Na czym polega współpraca z drukarnią cyfrową?

Współpraca z drukarnią cyfrową nie jest skomplikowana. Wystarczy odpowiednio przygotować plik i przesłać go we wskazane miejsce. Zanim jednak to zrobimy, warto dowiedzieć się, jak działa taka drukarnia i jak przygotować plik do wydruku. 

Jak działa drukarnia cyfrowa?

Drukarnie cyfrowe, takie jak drukarnia Unilogo, używają druku cyfrowego. Technika ta znalazła zastosowanie głównie przy produkcji nośników, których format nie przekracza rozmiarów A2+. Jej zaletą jest możliwość uzyskania precyzyjnych wydruków na materiałach o grubości nawet do połowy milimetra. Z druku cyfrowego często korzystają przedsiębiorcy podczas produkcji materiałów reklamowych. Główną zaletą druku cyfrowego są niskie koszty wydruku i wysoka jakość przygotowanych materiałów. Co więcej, są one znacznie niższe niż w przypadku druku offsetowego.

Zaletą druku cyfrowego jest jego elastyczność. Produkcję można w każdej chwili rozpocząć i zatrzymać, bez ponoszenia dodatkowych kosztów cały proces odbywa się w środowisku cyfrowym. Najczęściej stosowanym nośnikiem wydruków jest papier. Niemniej jednak powodzeniem cieszą się inne tworzywa, takie jak: satyna, tektura i folia np. monomeryczna. Kolejną zaletą drukarni cyfrowych jest szeroka gama możliwości. Dzięki nim możemy powielić dowolną ilość egzemplarzy i sformatować je nawet do nietypowych rozmiarów.

Jak przygotować plik do wydruku?

Zanim wyślemy plik do wydruku, należy go wcześniej przygotować zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez drukarnie. W większości przypadków wymagają, by wysłać go w formacie PDF. Poprawna grafika musi zawierać kolory opisane w jednym ze standardów np. CMYK. Dlatego też pamiętajmy o wcześniejszej konwersji. Jeżeli zdjęcie do wydruku wykonaliśmy np. aparatem cyfrowym, to automatycznie zapisze się w standardzie RGB, który trzeba przekonwertować do wspomnianego CMYK-a.

Na drugim etapie przygotowań skontaktujmy się z pracownikiem drukarni, by ustalić kolejne szczegóły np. oznaczenie linii cięcia. Tu także trzeba zastosować się do konkretnych wytycznych drukarni. W przeciwnym wypadku wydruk będzie wyglądał nieestycznie. Drukarz lub osoba za to odpowiedzialna wskaże nam, jak ułożyć wydruk na arkuszu i jakich użyć znaków drukarskich. Zanim wyślemy ostateczną wersję, skonsultujmy się z kimś, kto zna się na poligrafii. Jeżeli współpracujemy z drukarnią po raz pierwszy, wspomnijmy o tym pracownikowi firmy. Z pewnością udzieli nam wskazówek i wskaże, jakie błędy najczęściej popełniają osoby zlecające im wydruk.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarni cyfrowej?

Jedna z najważniejszych cech dobrej drukarni jest wysoka jakość wydruków. Zanim zlecimy wydruk, poprośmy o próbki wcześniejszych realizacji. Podczas oceniania ich zwróćmy uwagę, czy tusz się nie rozmazuje, jaka jest jakość papieru i jak wyglądają poszczególne kolory. Warto również zerknąć na portfolio drukarni i rekomendacje od poprzednich klientów. Zwróćmy też uwagę na całą ofertę drukarni i czy zajmuje się wykonywaniem akurat takich wydruków, jakich potrzebujemy.