Wózki widłowe od A do Z – czyli co o wózkach widłowych przedsiębiorca wiedzieć powinien

factory-1137988_1280

Obecnie używane są w niemal każdym magazynie. Dzięki nim można łatwo przetransportować wielkogabarytowe ładunki i umieścić je nawet na znacznych wysokościach. Decydując się jednak na zakup takiego pojazdu na własny użytek, warto pamiętać o kilku sprawach.

Po pierwsze, wózek widłowy musi posiadać swojego wykwalifikowanego kierowcę, który musi spełniać szereg istotnych warunków. Pracownik legitymujący się uprawnieniami do prowadzenia wózka widłowego to taki, który posiada wykształcenie minimum podstawowe, ukończył specjalistyczny kurs, zdał egzamin na wózki widłowe i posiada aktualne, stosowne badania lekarskie.

Wydaje się, że to całkiem spore wymagania, jednak stanowią one podstawę bezpieczeństwa naszego zakładu pracy. Z pozoru taki wózek widłowy nie może narobić wiele szkód, ale nieostrożne stosowanie może doprowadzić do prawdziwych kłopotów. Nawet taki pojazd może stanowić zagrożenie w strefie, w której pracuje.

Kwalifikacje kierowcy to jedna strona medalu.

Druga to sam pojazd. By dopuścić go do użytku w zakładzie pracy, musi on przejść wymagane testy i kontrole. Przeglądy konserwacyjne należy wykonywać regularnie, by w razie kontroli móc okazać odpowiednie dokumenty poświadczające aktualne badania. Ważne jest także, aby wszyscy pracownicy, również ci niezwiązani z prowadzeniem wózków, zostali przeszkoleni z zasad higieny pracy w zakładzie, w którym używa się takiego pojazdu.

dźwigi LublinSamo prowadzenie wózka widłowego podlega w większości przypadków tradycyjnym zasadom ruchu drogowego. Należy zachować szczególną ostrożność przy przewożeniu szczególnie ciężkich lub niebezpiecznych przedmiotów. Istotny czynnik stanowią także warunki atmosferyczne. Jeśli wózka używa się na zewnątrz zakładu, wpływ na jakość i bezpieczeństwo prowadzenia go ma między innymi śliska nawierzchnia. Wówczas należy zachować szczególne środki ostrożności. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 25 km na godzinę.

Wózki widłowe to nie zabawki.

Przedsiębiorca, który decyduje się na ich zakup do swojego zakładu, musi spełnić szereg istotnych warunków. Bezpieczeństwo pracowników i osób przebywających na terenie firmy to podstawa, dlatego właściciel pojazdu musi dbać o aktualne przeglądy, przeprowadzać konieczne naprawy oraz przeglądy okresowe. Kierowca wózka musi z kolei posiadać aktualne badania lekarskie i wymagane uprawnienia. Tylko takie połączenie gwarantuje bezpieczeństwo i pracę na najwyższym poziomie.