W jaki sposób napisać biznes plan profesjonalnej szkoły tańca?

hip-hop-dancing

Popularność zajęć tanecznych sprawiła, że na rynku zaczęły otwierać się nowe szkoły tańca. Reprezentują one bardzo zróżnicowany poziom – od niewielkich sal tworzonych przy klubach, fitness, w których uczy się najpopularniejszych rytmów, po profesjonalne studia tańca z bogatą ofertą i wykwalifikowanymi instruktorami. Co ciekawe, aby prowadzić taką szkołę, wcale nie trzeba być mistrzem tańca czy prowadzić zajęcia, przecież można zatrudnić instruktorów. Jednak by wybić się spośród tak licznej konkurencji, trzeba mieć pojęcie o tańcu, znać potrzeby rynku i przygotować dobry biznesplan. Tylko jak to zrobić? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Po co w ogóle biznes plan?

Przygotowanie dobrego biznesplanu pozwoli nam nie tylko uniknąć ewentualnych błędów, ale przede wszystkim ochroni nas przed złą inwestycją, a tym samym utratą pieniędzy. W trakcie jego przygotowywania musimy ocenić rynek, na jaki chcemy wejść, sprawdzić konkurencję oraz zastanowić się, w jaki sposób chcemy osiągnąć sukces ze swoją szkołą. Dzięki temu od razu będziemy w stanie ustalić, czy nasz pomysł może przerodzić się w dochodowy biznes, czy też lepiej spróbować szczęścia w innej branży.

Analiza rynku

Pierwszym krokiem w stworzeniu dobrego biznesplanu będzie zrobienie analizy rynku. Mimo tak ogromnego zainteresowania nauką tańca, aż ciężko w to może będzie co niektórym uwierzyć, ale nadal na rynku brakuje szkół. Brakuje też miejsc, które w swoich ofertach mają innowacyjne formy zajęć. Jak do tej pory najwięcej jest szkół oferujących zajęcia z tańcem klasycznym, hip-hopem, tańcem brzucha, czy salsą, a przecież taniec na tym się nie kończy. Warto o tym nie tylko pamiętać, ale także wykorzystać w trakcie tworzenia biznesplanu.

Określenie mocnych stron biznesu

Warto również się dobrze zastanowić nad mocnymi stronami otwierane biznesu oraz określić, w jaki sposób można osiągnąć sukces i wybić się spośród konkurencji. Z pewnością kluczowe znaczenie będzie miała sama lokalizacja szkoły. Do otworzenia szkoły tańca idealnie nadaje się centrum miasta, ponieważ to zwykle tutaj każdy ma łatwy dojazd. Dobrze by było również poświęcić trochę czasu na przygotowanie oferty, która będzie obejmowała różnego typu kursy, tak, by każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Poza tym w szkole powinni pracować profesjonaliści – oczywiście nikt nie oczekuje, że zajęcia będzie prowadził celebryta, ale powinien to być wykształcony choreograf lub instruktor tańca.

Jak powinien wyglądać biznesplan?

Przede wszystkim odpowiednio przygotowany biznesplan powinien być zwięzły. Dlatego staraj się w nim zawrzeć tylko niezbędne informacje. Tego typu dokument przyda Ci się, jeśli będziesz chciał wystąpić o kredyt w banku, więc lepiej od razu zrób to dobrze. Niech przedstawione przez Ciebie pomysły tworzą logiczną całość i co najważniejsze niech będą realistyczne. Nie próbuj koloryzować. Jasno opisz swoje plany, uczciwie określ też swoje szanse i możliwości, jakie daje Ci założenie szkoły tańca. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój biznesplan został dobrze wykonany, zawsze możesz poprosić kogoś o radę. Jest wiele profesjonalistów, którzy chętnie służą pomocą i w razie problemów, lepiej się do któregoś z nich zgłosić.