Pasja w pracy – o swoim zawodzie tancerki opowiada Katarzyna Mnich

Dance Academy

Taniec może być nie tylko ciekawą formą spędzania wolnego czasu, ale również dobrym pomysłem na życie. O tym, jak połączyć przyjemność z zarabianiem pieniędzy i ile lat potrzeba, aby zostać dobrym instruktorem tańca, opowiada tancerka z wieloletnim doświadczeniem Katarzyna Mnich.

– Jak długo trzeba ćwiczyć, aby zostać profesjonalnym tancerzem i móc uczyć innych?

– Szczerze mówiąc, nigdy się nad tym za bardzo nie zastanawiałam. W pewnym momencie mojego życia doszłam po prostu do etapu, gdy osiągnęłam wszystko, co było już możliwe i szukałam dla siebie nowych wyzwań. I tak z osoby intensywnie trenującej i przygotowującej się do różnych zawodów, stałam się instruktorką, która zaczęła przygotowywać do zawodów inne osoby. Oczywiście, nie byłoby to możliwe bez wieloletniego doświadczenia. Pomimo mojego dosyć młodego wieku, mam kilkunastoletnie doświadczenie w różnych stylach tanecznych, poparte nie tylko umiejętnościami, ale również nagrodami w wielu prestiżowych konkursach. Taniec od najmłodszych lat był moim sposobem na życie, radością, wielką pasją i formą wyrażania siebie. Nie wyobrażam sobie innego życia ani pracy zupełnie niezwiązanej z tym, co kocham. Bycie tancerką jest więc czymś, co będę robić, póki mi starczy sił.

– Jakie cechy charakteru powinien mieć profesjonalny tancerz?

– Warto pamiętać, że talent to jedynie niewielki procent wśród wszystkich składowych, z których powstaje sukces. Poza talentem potrzeba ogromnej pracy, wysiłku i wytrwałości. Osoby, które chcą coś osiągnąć w profesjonalnym tańcu muszą rezygnować z wielu innych forma aktywności czy życiowych atrakcji. Nie ma co ukrywać – trenować trzeba praktycznie każdego dnia. Najtrudniej jest dzieciakom w wieku szkolnym, które z jednej strony kochają taniec, ale z drugiej – chciałyby więcej czasu spędzać z rówieśnikami na zwykłych aktywnościach, jak gra w piłkę, chodzenie po sklepach czy wyprawa do pizzerii. Niestety, kto myśli profesjonalnie o tańcu, musi poświęcić mu wiele. Nie oznacza to jednak, że całe życie musi podporządkować tylko tej jednej aktywności. Trzeba znaleźć czas także na chwilę wytchnienia i pamiętać, by zawsze podchodzić do swojej pasji z radością. Kurs tańca Łódź to dobre miejsce dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności taneczne , a także cechy charakteru. To szansa na pasję, która będzie trwała przez całe życie.

– Czy pasja do tańca przekłada się na lepszą jakość życia?

– Zdecydowanie tak. Przede wszystkim, mam to szczęście, że robię w życiu dokładnie to, co kocham i mogę jeszcze zarabiać na tym całkiem przyzwoite pieniądze. Taniec uczy też odpowiedzialności, cierpliwości, wytrwałości. Pokazuje, że praktyka czyni mistrza i że nie można się poddawać, gdy pojawiają się jakiekolwiek przeciwności. To spore ćwiczenie charakteru, które potem po latach przekłada się na lepsze funkcjonowanie w różnych sferach życia. Warto więc tańczyć – na początku dla przyjemności, a co będzie później, czas pokaże. Nawet, jeśli ktoś w dorosłym czy późniejszym życiu zrezygnuje z profesjonalnego tańca, wiele wypracowanych cech charakteru z pewnością zostanie w nim na zawsze.