Tropikalne rośliny a polska zima – co warto wiedzieć?

Jeśli boisz się o swoje rośliny – być może masz również kilka pytań dotyczących przygotowania tropikalnego ogrodu na zimę. W szczególności: co mam zrobić z moimi tropikami, gdy nie mieszkam w klimacie tropikalnym? Bardziej do rzeczy: czy muszę wziąć wszystkie rośliny z ogrodu na zimę do środka?

Z pewnością należy odpowiedzieć sobie na te pytania, zanim kupi się rośliny tropikalne, ponieważ każda roślina ma swoje własne wymagania. Niektóre rośliny będą bardziej wrażliwe niż inne, jeśli chodzi o zmieniające się środowisko, które przynosi zima, a inne mogą nie być tak wymagające.

Jednak wiele roślin kłączowych i bulwiastych występujących w tropikalnej Azji monsunowej radzi sobie bardzo dobrze, gdy są narażone na sezonowe chłody. Sezonowy brak wilgoci w ich rodzimym środowisku zmusza ich do przejścia w tryb konserwatywny, w którym albo nie potrzebują tyle pożywienia, albo całkowicie przechodzą w stan uśpienia, gdy brakuje deszczu. Kiedy powracają deszcze, rośliny budzą się, aby skorzystać z łatwej dostępności wilgoci i składników odżywczych i kontynuować cykl wzrostu. W przypadku wielu roślin tropikalnych możemy wykorzystać ten cykl wzrostu i odpoczynku, naśladując te warunki i ustawiając je tak, aby zbiegały się z naszymi ciepłymi i zimnymi porami roku.

Wiele imbirów i aroidów łatwo przystosowuje się i rośnie w miesiącach wiosenno-letnich, a jesienią i zimą przechodzi w stan uśpienia. Imbir, taki jak kurkuma oraz kilka innych roślin przystosują się do bardziej umiarkowanych regionów, podobnie jak niektóre aroidy, takie jak kilka alocasias i colocasias.

Najlepszym sposobem naśladowania tego monsunowego cyklu spoczynku i renesansu na świeżym powietrzu jest przygotowanie. W Polsce zwykle jesteśmy narażeni na mokre warunki zimowe. Wilgotność to ostatnia rzecz, jaką wielu tropików chce mieć w zimnych porach roku. Jeśli mamy z powodzeniem naśladować monsun, rośliny muszą być tak suche, jak to tylko możliwe w zimie. Oprócz ich wykopywania, czego każdy chce uniknąć, odpowiedzią jest standardowa metoda ogrodnicza z podniesionymi grządkami z wysokiej jakości dobrze przepuszczalną glebą.

Zbyt dużo wilgoci zimą dla odpornych tropików spowoduje gnicie. Podniesione podłoże z dobrze przepuszczalną glebą zapewnia, że ​​woda szybko przepłynie przez grządkę i nie będzie otaczać rośliny. Rośliny, które wykazują takie zachowanie spoczynku i wzrostu, nazywane są roślinami liściastymi. Nie wszystkie rośliny tropikalne są liściaste.

A co z nieodpornymi i nie liściastymi roślinami tropikalnymi?

W regionach o klimacie umiarkowanym istnieją metody utrzymywania niezatrudnionych tropików na zewnątrz. Właściwie nie da się obejść faktu, że jeśli twoja tropikalna roślina zamarznie, uschnie. Musisz dostarczyć roślinie ciepło, a z jednej strony wielu zwykłych ogrodników nie chce poświęcać czasu i zasobów na zapewnienie odpowiedniego środowiska dla swoich roślin tropikalnych. Z drugiej strony wielu ogrodników chce kupić tę tropikalną roślinę i trzymać ją na zewnątrz, a mimo to przetrwać zimę.