Szkodliwość palenia papierosów

Na szczęście istnieje już wiele badań naukowych, które potwierdzają szkodliwe działanie papierosów na nasz organizm. Palenie niesie za sobą szerokie i często bardzo poważne konsekwencje, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Uzależnienie od nikotyny jest szczególnie groźne w przypadku dzieci. Osiągają one gorsze wyniki w nauce i sporcie, a możliwość wystąpienia śmiertelnych chorób jest znacznie większe w tym przypadku. Jeżeli chcesz poznać szkodliwość palenia papierosów na nasz organizm, ten artykuł jest jak najbardziej dla Ciebie.

Wpływ palenia na nasze zdrowie

Naukowo udowodniono, że w papierosie znajduje się ponad 4000 szkodliwych dla naszego zdrowia związków chemicznych, z których aż 40 jest rakotwórczych. W składzie papierosa znajdziemy między innymi nikotynę, która silnie uzależnia i ma działanie trujące. Znajdziemy tu również tlenek węgla, aceton, cyjanowodór, substancje smoliste, polon, arsen i wiele innych substancji, które mogą powodować zmiany rakotwórcze w naszym organizmie. Skutki palenia papierosów są znacznie bardziej odczuwalne w przypadku osób, które uzależniły się w młodym wieku. Częściej zapadają na różne choroby, ich ogólny rozwój jest znacznie spowolniony. Pogorszeniu ulega również koncentracja i umiejętność zapamiętywania – przez co ich wyniki w nauce są gorsze od rówieśników, którzy nie palą papierosów. Skutecznym sposobem na rzucenie palenia może być np. Nicorix.

Objawy jakie niosą za sobą papierosy przynoszą spustoszenie dopiero w późniejszym etapie. Po wielu latach regularnego palenia, palacze narażeni są znacznie bardziej na wszelki choroby nowotworowe. Szczególnie narażone są płuca, przełyk, tchawica, krtań, krew, nerki, pęcherz, trzustka i wątroba. Częściej pojawiają się również choroby zębów – takie jak próchnica, nieprzyjemny oddech czy zapalenie dziąseł. Często ukazują się również wszelkie choroby układu krążenia. Choroba wieńcowa, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy tętniak aorty to tylko jedne z wielu przykładów. Pojawić się mogą również inne choroby, w tym cukrzyca, wrzody żołądka i dwunastnicy czy osteoporoza. Jak widać palenie papierosów przynosi szereg groźnych i niekorzystnych dla naszego zdrowia chorób, których leczenie często jest niemożliwe.

Palenie bierne również jest szkodliwe

Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Bierne palenie dzieci, za sprawą rodziców, może również mieć tragiczne skutki. Dzieci takich rodziców znacznie bardziej narażone są na infekcje układu oddechowego, astmę, jak i obniżenie wydolności oddechowej. Są również wystawione na działanie chorób układu krążenia czy nowotworów złośliwych.

Badania wykazują, że bierne palenie może być nawet bardziej szkodliwe niż bezpośrednie wdychanie dymu papierosowego. Bierne palenie potrafi dostarczyć nawet 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny. Poza tym dym papierosowy może wywoływać nawet alergie u dzieci.

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia nie tylko palaczy, ale również ludzi wokół. Właśnie dlatego, jeżeli chcemy aby nasze dzieci wyrosły na zdrowych i silnych ludzi – musimy koniecznie porzucić ten zgubny nałóg.