Szczepienie dziecka – czy przysługuje mi dzień wolny w pracy?

vaccine

Każdy rodzic zaznajomiony jest z kalendarzem szczepień dla dziecka, bowiem kilka dawek dziecko dostaje zaraz po narodzinach, a zdecydowaną większość w pierwszych latach życia. Ważne jest więc nie tylko odpowiednie dawkowanie szczepionek, ale również samo przygotowanie dziecka do wizyty w przychodni oraz sprawdzenie, czy zabieg ten w żaden sposób nie wpłynął na samopoczucie naszej pociechy. Jest jeszcze jedna kwestia, związana z samą wizytą u lekarza, a więc dzień wolny w pracy. Jak go zorganizować i na jakich zasadach mamy do niego prawo? O tym wszystkim poniżej.

Dzień wolny od pracy

Każdy rodzic wie, że dziecko, zwłaszcza udające się do lekarza wymaga odpowiedniej troski i uwagi. Samo szczepienie również jest okazją do odpowiedniego przygotowania dziecka, aby mało przyjemny zabieg przebiegł jak najbardziej bezproblemowo. Dlatego też tak istotną kwestią dla rodzica jest wzięcie dnia wolnego w pracy. Nie jest to zadanie należące do najprzyjemniejszych, jednak rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do wykorzystania dwóch dni w roku kalendarzowym na tak zwaną opiekę. Aby otrzymać dzień wolny, a także zasiłek opiekuńczy, należy spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim opieka nad dzieckiem przysługuje rodzicom mającym dziecko do 14. roku życia. Z takiej opcji może skorzystać zarówno ojciec jak i matka, zarówno w przypadku dziecka biologicznego, jak i przysposobionego. Co warto wiedzieć- decyzja o przyznaniu takiego dnia wolnego dla rodzica jest wiążąca, czyli pracodawca nie może wydać decyzji odmownej w przypadku wnioskowania o dzień opieki. W przypadku niewykorzystania tych dni pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie. Zasiłek opiekuńczy jest dodatkową opcją, możliwą do wykorzystania dla rodziców mających chore dziecko.

Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieje grupa szczepionek obowiązkowych i zalecanych. Decyzję o wprowadzeniu szczepionki podejmuje się po konsultacji z pediatrą, a rodzice podejmują decyzję o szczepionkach dodatkowych. Kolejnym krokiem jest przygotowanie informacji do lekarza. Kilka dni przed samym szczepieniem należy przyjrzeć się dziecku, czy nie posiada takich objawów jak katar, kaszel, gorączka czy biegunka. Warto również przygotować książeczkę zdrowia dziecka, w której znajdują się informacje dotyczące poprzednich szczepień. Nie bez znaczenia pozostają informacje związane z ewentualnymi uczuleniami dziecka, przebytymi chorobami, chorobami przewlekłymi czy dolegliwościami zdrowotnymi dziecka.

Samo szczepienie jest ważnym elementem wpływającym na zdrowie dziecka, jednak warto również zwrócić uwagę na samopoczucie pociechy bezpośrednio po szczepieniu. Zaleca się, aby 30 minut po samym szczepieniu spędzić z dzieckiem w przychodni, na wypadek nieprzewidzianych następstw. Jeśli jednak dziecko posiada temperaturę powyżej 38 stopni, ma wysypkę, drgawki czy obrzęk w miejscu szczepienia, to należy bezzwłocznie udać się do lekarza, w celu konsultacji następstw poszczepiennych.

Więcej informacji o szczepieniach można uzyskać na stronie http://zaszczepsiewiedza.pl