Systemy udojowe – jakie wyróżniamy?

Większa świadomość hodowców i wzrost konsumpcjonizmu społeczeństwa wpływa na hodowlę bydła mlecznego. Jedną z podstawowych zmian, jaka zaszła w ostatnich dziesięcioleciach jest zastosowanie różnych systemów udojowych. Praca na gospodarstwach staje się coraz bardziej zmechanizowana, skracając czas pracy i zwiększając wydajność. W branży mleczarskiej można spotkać się z halami udojowymi i dojarkami przewodowymi. Czym one się różnią?

Dojarki przewodowe (rurociągowe)

Najczęściej można się z nimi spotkać w oborach uwięziowych. Dojenie krów ma miejsce na stanowisku. Wykorzystanie dojarek rurociągowych znacznie ułatwia prace przy zwierzętach. Dojarka przewodowa jest specjalistycznym urządzeniem, które zastępuje ręczne dojenie krów. Zasada działania jest jednak bardzo podobna. Wykorzystuje ona procesy ssania i ściskania, które następują po sobie. Gdy mleko zostanie pobrane, za pomocą rur trafia do schładzalnika. Dzięki temu mleko od razu jest odpowiednio przechowywane i zwiększa się jego termin ważności. W czasie udoju należy jedynie kontrolować działanie maszyny, ale tak naprawdę po jej uruchomieniu i podpięciu pod nią krowy niewiele trzeba robić. Instalacje dojarek rurociągowych można dostosować do wielkości stada i oczekiwań hodowcy. Regularnej wymiany wymagają kubki udojowe, to jeden z najważniejszych elementów całego urządzenia. Ma kontakt bezpośrednio ze zwierzęciem i musi być odpowiednio dopasowany oraz czyszczony i dezynfekowany po każdym udoju. Dzięki zastosowaniu dojarek rurociągowych można cały czas rozwijać swoje gospodarstwo. Wiele firm oferuje profesjonalny montaż i gwarancję.

Hale udojowe

Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w małych jak i większych gospodarstwach. Umożliwiają szybszy i bezpieczny udój krów. Szczególnie poleca się e w oborach wolnostanowiskowych. Hala udojowa to osobne pomieszczenie, gdzie odbywają się wszystkie czynności związane z udojem. Bardzo często stosuje się obniżony korytarz, aby dojarz mógł mieć łatwy dostęp do wymion. Hale udojowe różnią się ilością stanowisk udojowych, większość jednak posiada tzw. poczekalnie, gdzie krowy czekają na udój i podanie paszy treściwej. Następnie przechodzą przez bramkę, gdzie przez odbiornik są pobierane informacje na temat danej krowy np. jej stanu fizjologicznego, dzięki czemu jest zadawana jej odpowiednia ilość paszy. Przed udojem, należy ocenić mleko i sprawdzić stan wymienia. Aparaty udojowe w halach i nie tylko są wyposażone w systemy, które zmieniają parametry podciśnienia i dzięki temu zapobiegają urazom wymienia. W niektórych halach udojowych można przyspieszyć pracę z 8-9 krów na godzinę aż dwukrotnie.

Podsumowanie

Kiedy decydujemy się na założenie obory albo rozwój gospodarstwa z pewnością skorzystamy na wprowadzeniu dojarek rurociągowych albo hal udojowych. W zależności od potrzeb stada można wybrać najlepszy system udojowy. Wpłynie to na zwiększenie dobrostanu krów i wydajności całego gospodarstwa. Wiele firm oferuje zarówno jeden jak i drugi system udojowy i wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą dokonać trafnego wyboru.

Centrum Rolnictwa – sklep internetowy specjalizujący się w dostarczaniu automatyki niezbędnej w pracy nowoczesnych gospodarstw mleczarskich.