Studia prawnicze – kim można zostać po ich ukończeniu?

Prawo praktycznie od zawsze jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów. Co roku na studia prawnicze decydują się tysiące młodych ludzi. Kierunek ten można studiować zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. Niektóre mają doskonałą renomę, inne raczej nie są polecane osobom, którym zależy na poziomie nauczania. Na początku studiów większość osób jeszcze nie do końca wie, jaką drogę zawodową obierze po ich ukończeniu. A możliwości jest sporo.

Zdarzają się studenci, którzy już na starcie pierwszego roku studiów doskonale wiedzą, co będą chcieli robić po ich ukończeniu. Jedni myślą o byciu adwokatem, inni myślą o aplikacji prokuratorskiej. Większość jednak nie jest do końca zdecydowana na kolejne kroki i etapy edukacji. I nie musi – studenci mają kilka lat zgłębiania wiedzy prawniczej na to, by zdecydować, w jakim kierunku chcieliby pójść w trakcie swojej drogi zawodowej. Nie brakuje również osób, które kończą prawo, a nie decydują się na bycie w zawodzie i wybierają zupełnie inną ścieżkę kariery po zakończeniu edukacji.

Co robić po studiach prawniczych?

Jeśli ktoś myśli o aplikacji, studia prawnicze są dopiero początkiem. Po ukończeniu magisterskiego kształcenia można wybrać aplikację adwokacką, prokuratorską, radcowską, sędziowską. Wybór jest spory, a konkretna decyzja zawsze powinna być podyktowana indywidualnymi zainteresowaniami i tym, co faktycznie chcemy w życiu robić. Nie brakuje również osób, które decydują się na bycie komornikiem sądowym. Ten zawód, choć nie cieszy się zbyt dużą popularnością szczególnie wśród dłużników, zdecydowanie ma rację bytu. Wraz z rosnącym poziomem zadłużenia społeczeństwa, rośnie również zapotrzebowanie na profesjonalistów, którzy zajmować się będą odzyskiwaniem należności. Komornik Sądowy jest urzędnikiem działającym przy sądzie, pracuje zgodnie z przepisami i obowiązującymi uregulowaniami w zakresie kompetencji komorników i urzędników publicznych. Ma możliwość uzyskiwania dostępu do informacji z ZUS, US, a także z banków. Może zająć nasze konta bankowe i wynagrodzenia za pracę. Z pewnością może więc całkiem sporo w celu odzyskania należności, których ktoś kiedyś nie spłacił.

Czy każdy może zostać komornikiem?

Aby zostać komornikiem, konieczne jest kształcenie w określonym kierunku i zakresie. Ale nie tylko – sama wiedza zdecydowanie nie wystarczy, aby być skutecznym w ściąganiu należności. Dobrym komornik sądowy powinien być również odporny na stres, opanowany, cierpliwy, skuteczny w pracy pod presją czasu. Powinien mieć umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, a także być stale na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. Trzeba bowiem pamiętać, że komornik, choć zajmuje wynagrodzenia czy rachunki bankowe, nie może nam zabrać całkowicie wszystkiego. Zawsze jest kwota wolna od zajęcia, która regularnie z roku na rok się zwiększa. Komornik musi również umieć rozwiązywać konflikty i dobrze radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. To ważne szczególnie podczas pracy w terenie, gdy trzeba wybrać się do miejsca zamieszkania dłużnika.

Polecamy:
Weryfikacja kontrahenta obowiązkiem każdego przedsiębiorcy
Wybierz stylowe oświetlenie do kuchni
Jak wybrać program do wystawiania faktur?