Weryfikacja kontrahenta obowiązkiem każdego przedsiębiorcy

Weryfikacja przedsiębiorstwa przed podjęciem współpracy to element często pomijany, a jednak bardzo ważny w drodze po sukces biznesowy. Okazuje się, że znacznie łatwiej jest znaleźć potencjalnego partnera biznesowego, niż sprawdzić jego wierzytelność finansową. Na szczęście proces weryfikacji staje się coraz popularniejszy na rynkach B2B. Jednak motywacją jest po prostu rosnąca niewypłacalność firm, która stanowi znaczące zagrożenie dla całej gospodarki. Jak się przed tym zabezpieczyć? Sprawdzamy.

Rosnąca niewypłacalność

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza oraz rosnąca konkurencyjność sprawiają, że liczba niewypłacalnych firm stale rośnie. Jeśli do tego dodamy jeszcze długi okres płatności za usługi w sektorze B2B, to powstaje ogromne zagrożenie również dla firm ze stabilną sytuacją finansową. Taką sytuację mamy między innymi na rynku transportowym, gdzie okres płatności wynosi do 90 dni! W tak długim okresie czasu może wydarzyć się bardzo wiele, a nieświadomi tego ryzyka kontrahenci mogą ponieść przez to znaczące straty finansowe. Dlatego weryfikacja kontrahenta to obowiązek każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na rozwoju swojej firmy.

Metody weryfikacji kontrahenta

Istnieje bardzo wiele różnorodnych sposobów na sprawdzenie wierzytelności firm. Należy jednak przygotować się, że trzeba poświęcić im chwilę czasu. W Polsce mamy dostępne liczne źródła informacji, które dostarczą nam cenne dane na temat interesujących nas firm. Jednak od czego zacząć najpierw?

Przede wszystkim należy się skupić w pierwszej kolejności na sprawdzeniu, czy dana firma faktycznie działa na rynku i czy posiada aktywny status VAT. Możemy tego dokonać między innymi za pomocą rejestrów online, a także dzięki rządowym platformom. Dodatkowo warto skorzystać także z publicznych baz dłużników, gdzie wystarczy wpisać NIP firmy i zweryfikować, czy dane przedsiębiorstwo nie zalega przypadkiem innym podmiotom. Warto sprawdzić także dane dotyczące właścicieli przedsiębiorstw oraz aktywność firmy w social mediach i opinie na jej temat.

Zainwestuj w skuteczność i szybkość

Te wszystkie działania pozwolą nam upewnić się, czy nasz potencjalny kontrahent działa aktywnie i bez żadnych zarzutów. Jak już wspomnieliśmy na początku procesu weryfikacji — należy uzbroić się w cierpliwość. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie gdy działamy na bardzo dynamicznym rynku. Wówczas należy skorzystać z systemu inteligentnej weryfikacji — Temida. System ten w 30 sekund weryfikuje 3000 kryteriów oceny i generuje szczegółowy raport kontrahenta. W ten sposób w pół minuty otrzymamy dokładne informacje na temat firmy, poznamy poziom jego wypłacalności, a także zdobędziemy wyliczony bezpieczny limit kupiecki.

Polecamy również:Pomoc drogowa Berlin