Software house. Co wpływa na wycenę projektu aplikacji?

Gdy szukasz idealnej firmy programistycznej do stworzenia Twojej aplikacji, zwykle nie zatrzymujesz się na sprawdzeniu jednej. Rozmawiasz z różnymi specjalistami. Dokonujesz wstępnego wyboru, biorąc pod uwagę takie czynniki jak profesjonalizm w rozmowie, portfolio czy organizacja pracy nad projektem. Później wysyłasz zapytanie o wycenę do kilku firm typu software house. I otrzymujesz ceny tak różne od siebie, że zaczynasz wątpić, czy dobrze je widzisz.

Czy zawsze trzeba wybrać najtańszą opcję? Niekoniecznie. Najtańsza oferta przychodzi zwykle najszybciej. Może się więc okazać, że jest oparta na ogólnych założeniach, a nie na solidnym rozeznaniu. I jest tylko przybliżeniem, a w efekcie zapłacisz drożej. Profesjonalne firmy tworzą wyceny na podstawie własnej, szczegółowej procedury i zajmuje się tym dedykowany konsultant. Sprawdź, co powinno być brane pod uwagę przy wycenie projektu IT.

Termin i budżet projektu programowania.

Tutaj nie będzie żadnych zaskoczeń. Jeśli bardzo zależy Ci na czasie, nad projektem będą musiały pracować dodatkowe osoby, by wyrobić się w terminie. A to oznacza proporcjonalne zwiększenie kosztów pracy nad oprogramowaniem. Gdy Twój budżet jest niewielki, software house powie Ci, co może zrobić dla Ciebie w jego ramach. Kiedy dysponujesz większym budżetem, nie zawsze jest tak, że projekt pochłonie go w całości.

Typ aplikacji i język programowania.

Masz zamiar zamówić aplikację webową, dekstopową czy mobilną? Ma to być program hybrydowy czy natywny? Hybrydy działają na różnych systemach operacyjnych. A oprogramowanie natywne tylko na jednym wybranym. Aplikacje webowe wyglądają jak strony internetowe, lecz są interaktywne. Programy desktopowe i mobilne instaluje się na dysku urządzenia stacjonarnego lub przenośnego. Każdy typ aplikacji tworzy się w różnych językach i wymaga innego nakładu pracy.

Funkcjonalności Twojej aplikacji.

Opcje i funkcje. Masz swoje cele biznesowe i wybraną grupę użytkowników. Wiesz dokładnie, jakich funkcji Ci potrzeba? Potrafisz rozrysować schemat ścieżek użytkownika, czy pragniesz, by zajął się tym software house? Im wyższy stopień skomplikowania programu, tym wyższa będzie wycena.

Szata graficzna, testowanie, prowadzenie projektu.

Nie tylko programiści tworzą aplikację. Do jej stworzenia potrzeba całego zespołu technologicznych specjalistów. Praca grafików i specjalistów od UX też kosztuje. Podobnie jak stworzenie przez nich makiet oprogramowania, gdy ich nie posiadasz. Prócz tego ważna jest praca testerów, którzy zadbają o bezpieczeństwo i prawidłowe działanie programu. Nad taką grupą ludzi czuwa menadżer projektu. Bez niego dotrzymanie terminu byłoby niemożliwe, a przekazanie założeń specjalistom od technologii utrudnione.

Warsztaty i doświadczenie software house.

Profesjonalne firmy programistyczne zaproszą Cię na tak zwane warsztaty projektowe. Oznacza to, że będziesz mieć okazję zobaczyć swój projekt na różnych etapach i skorygować kierunek działań. Tym samym będziesz mieć kontrolę nad projektem. I unikniesz nieprzyjemnego zaskoczenia na koniec.

Gwarancja i utrzymanie oprogramowania.

Gdy program będzie już wdrożony, kto przejmie nad nim opiekę? Masz do tego swoich programistów? Mają odpowiednie doświadczenie? A może wolisz powierzyć to zadanie software house, ponieważ tutejsi specjaliści znają program od podstaw? Gdy firma programistyczna daje Ci określone gwarancje, oznacza to dla niej z kolei, że musi mieć pracowników gotowych do spełnienia Twoich potrzeb. Co wpływa na wycenę projektu, lecz daje Ci pełen spokój.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda wstępna i pełna wycena w profesjonalnie prowadzonym software house? Zajrzyj na stronę AppLover.com i powiedz nam, co pragniesz stworzyć.