Samochód z automatem – sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie

serwis samochodowySilnik pracuje na biegu jałowym przy około 100 obr./min – połączony bezpośrednio z kołami jezdnymi pozwala na jazdę. Samochody potrzebują dużej siły, ale małej prędkości, aby ruszyć, ale potem większej prędkości i mniejszej siły.

Skrzynia biegów pozwala dostosować prędkość i moc silnika do warunków jazdy — niższe biegi zapewniają większą siłę podczas ruszania lub podjeżdżania pod górę, a wyższe biegi zapewniają wyższą prędkość. Sprzęgło pozwala silnikowi pracować dalej, gdy samochód się nie porusza. W samochodzie ręcznym kierowca musi obsługiwać sprzęgło i wybierać najbardziej odpowiedni bieg do warunków. W przypadku automatycznej skrzyni biegów wszystko, co musisz zrobić, to nacisnąć pedał gazu – „sprzęgło” i wybór biegów są obsługiwane automatycznie.

Wiele nowoczesnych samochodów zawiera funkcję ręcznej zmiany biegów, więc masz wybór – może to być popychanie dźwigni lub pociągnięcie łopatek „w górę” i „w dół” (przełączników) zamontowanych za kierownicą.

Automatyczne skrzynie biegów

W ostatnich latach automatyczne skrzynie biegów Peugeot stały się bardziej popularne wśród kierowców w Polsce. Biegi wybierają samodzielnie w zależności od obrotów silnika. Kierowcy nie muszą nic robić, poza wybraniem „Jedź”, „Parkuj” lub „Wstecz”.

Nie musisz zmieniać biegów w automatycznej skrzyni biegów, co ma wiele zalet. W wielu przypadkach emisje i ekonomia są lepsze, gdy analizuje się je w porównaniu z podręcznikiem porównawczym. Mogą również sprawić, że jazda będzie o wiele bardziej relaksująca, zwłaszcza w drodze do pracy lub gdy siedzisz w korku.

Ale nie wszystko jest różowo z automatycznymi skrzyniami biegów. Niektóre są lepsze od innych i nie wszystkie mogą pasować do Twojego stylu jazdy. Najlepiej wziąć pojazd na przejażdżkę, aby zobaczyć, czy możesz żyć z tego rodzaju przekładnią.

Ponadto, w przeciwieństwie do instrukcji, istnieje wiele form automatycznych skrzyń biegów. Oto kilka różnych form.

Zmiennik momentu obrotowego/tradycyjne auto

Była to pierwsza automatyczna skrzynia biegów zastosowana w pojeździe i rozsławiona przez General Motors, Oldsmobile i Cadillac w latach 40-tych XX wieku. Wykorzystując sprzęgło wypełnione płynem zamiast sprzęgła, skrzynia biegów pozostała w większości taka sama w układzie – z kilkoma zmianami tu i tam.

Wcześniejsze opcje miały tendencję do utraty energii przez sprzęgło, co prowadziło do niższej wydajności i gorszej wydajności. Ale przemienniki momentu obrotowego zostały ulepszone, a nowoczesne wersje płynnie przełączają biegi i zapewniają relaksującą jazdę. Niektóre nawet dobrze współpracują z modelami wyczynowymi, pokazując, jak elastyczna może być skrzynia biegów.

Skrzynia biegów dwusprzęgłowa

Zamiast sprzęgła wypełnionego płynem stosowanego w przekładni hydrokinetycznej, przekładnia dwusprzęgłowa (DCT) wykorzystuje dwa sprzęgła zrobotyzowane. Zwykle jedno sprzęgło obsługuje biegi nieparzyste, a drugie parzyste. Zwykle nie tracisz dużo osiągów i oszczędności w porównaniu z manualnymi skrzyniami biegów, ale DCT mogą wydawać się dziwne w użyciu przy niższych prędkościach.