Ryzyko pożaru w magazynie – jak się przed nim uchronić?

Pożar jest żywiołem, z którym trudno walczyć. W ciągu bardzo krótkiego czasu jest w stanie zniszczyć dorobek życia, cały dom, firmę, halę produkcyjną czy magazyn. Dlatego każdy właściciel firmy, który chciałby działać bezproblemowo, powinien wychodzić z założenia, że przezorny zawsze ubezpieczony. W miarę możliwości trzeba szukać zabezpieczeń, które mogą uchronić przed pożarem.

Duże ryzyko pożarów występuje w magazynach, które często pełne są różnorodnych przedmiotów, zdarza się, że bardzo łatwopalnych. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w każdym firmowym wnętrzu konieczne jest spełnianie wszystkich przepisów przeciwpożarowych. Cały magazyn musi być dobrze oznakowany, muszą być wyznaczone drogi ewakuacji, możliwość włączenia alarmu, a także dostęp do wody, która będzie niezbędna do zagaszenia ognia. Jeśli w magazynie nie ma możliwości podpięcia się do systemu wodociągów, trzeba szukać innych rozwiązań, dzięki którym woda zawsze będzie pod ręką.

Odpowiednie przechowywanie wszelkich materiałów

W magazynie bardzo duże znaczenie ma to, jak przechowywane są konkretne produkty, towary czy materiały przeznaczone do dalszej produkcji. Przede wszystkim, trzeba ściśle trzymać się przepisów dotyczących przechowywania niebezpiecznych substancji, takich jak łatwopalne ciecze, elementy drewniane czy inne chemikalia, które w wielu firmach są na porządku dziennym. Właściwe przechowywanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo magazynu i obniża ryzyko pojawienia się ognia. W ramach profilaktyki przeciwpożarowej, należy również regularnie sprawdzać instalacje elektryczne w budynku, aby upewnić się, czy nie ma nigdzie żadnych uszkodzonych elementów, które mogą powodować spięcia, zwarcia i powstawanie iskier. Im lepiej będzie utrzymana instalacja elektryczna, tym mniejsze ryzyko, że będzie z nią coś nie tak i może stać się przyczyną zapalenia się różnych elementów znajdujących się w magazynie.

Warto mieć zbiorniki przeciwpożarowe

Przepisy przeciwpożarowe są tak skonstruowane, że pomagają znacznie obniżyć ryzyko pojawienia się pożaru czy zaprószenia ognia. Niestety, nie zawsze można to ryzyko ograniczyć do zera. Pożary w zakładach pracy i magazynach zdarzają się niestety dosyć często, bez względu na porę roku. Wtedy dużą pomocą w ugaszeniu ognia mogą być zbiorniki przeciwpożarowe zawierające spory zapas wody, która ułatwia wszystkie prace gaśnicze. O zbiornikach przeciwpożarowych warto pomyśleć we wszystkich firmach, w których produkcja odbywa się z wykorzystaniem łatwopalnych materiałów. Owszem, taki zbiornik, zwłaszcza dobrej jakości, to spora inwestycja. Warto ją jednak potraktować jako inwestycję w bezpieczeństwo, spokój i możliwość szybkiego ugaszenia pożaru. Jeśli chcemy mieć pewność, że zbiornik przeciwpożarowy będzie działał bez problemu i bezawaryjnie, warto wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy zajmują się nie tylko sprzedażą, ale również wykonaniem, montażem oraz serwisowaniem tego rodzaju produktów.