Rodzaje pomp ciepła
Dzięki temu, że pompy ciepła działają w pełni automatycznie nie wymagają one codziennej obsługi. Dodatkowo są one całkiem tanie w eksploatacji, a ich ceny na przestrzeni lat spadły. Dlatego są dobrą alternatywą dla kotłów. Nic więc dziwnego, że klienci coraz częściej decydują się na pompy ciepła.
Jak działają pompy ciepła?
Umożliwiają one pobranie ciepła z otoczenia, czyli z ziemi, wody lub powietrza. Przekształcają je na postać, którą można wykorzystać w budynku. System ten jest złożony z trzech elementów. Pierwszym jest źródło dolne, czyli ziemia, powietrze lub woda. To właśnie stąd pobierane jest ciepło. Drugim elementem jest sama pompa, która zamienia je w użyteczną postać odpowiednio podnosząc temperaturę czynnika grzewczego.
https://www.youtube.com/watch?v=fwmz0SrcvbE
Ostatnim elementem jest źródło górne, czyli instalacja grzewcza w pomieszczeniach. Zazwyczaj jest to ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. Rzadziej korzysta się z tradycyjnych grzejników. Pompa ciepła może pracować gorzej lub lepiej, w zależności od tego jak dobierzemy źródło dolne oraz górne. Wybór samej pompy jest więc najcięższy podczas całej inwestycji.
Pompy gruntowe
Jest to system, który pobiera ciepło zawarte w ziemi. Jest to obecnie najbardziej popularny system w naszym kraju. Jest on także świetnie dopasowany do naszych warunków klimatycznych. Może on przybrać trzy formy. Pierwszym jest kolektor poziomy, czyli wężownice z rur wypełnionych płynem niezamarzającym. Kolejną formą są sondy pionowe, czyli pojedyncze pętle z rur. Trzecią formą jest kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem. Składa się ona z miedzianych rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym pompy.
Zaletą tego rozwiązania jest stała i dodatnia temperatura w sezonie grzewczym. Należy jednak zaznaczyć, że konieczne są tutaj prace ziemne, aby korzystać z ciepła w ziemi. Dlatego nie zawsze system ten sprawdzi się na każdej działce.
Pompy wodne
Należy zaznaczyć, że tylko na nielicznych działkach podziemne cieki wodne są na tyle duże, żeby można było je eksploatować. Często zdarza się tak, że skład wody jest nieodpowiedni, dlatego konieczne jest wtedy zastosowanie dodatkowego wymiennika ze stali szlachetnej. Najciekawszym rozwiązaniem w tego rodzaju pomp jest ułożenie pętli kolektora na dnie stawu lub rzeki. Oczywiście nie każda działka ma dostęp do takich zasobów, jednak system ten cechuje się wysoką efektywnością oraz bezawaryjnością.
Pompa powietrzna
Warto pamiętać o tym, że temperatura powietrza zmienia się znacznie bardziej niż temperatura gruntu lub wody. Dlatego nie każdy decyduje się na to rozwiązanie. Jednak urządzenia te szybko rozwijają się na przestrzeni lat, dlatego pracują coraz sprawniej. Niektórzy nawet decydują się na pompę powietrzną tylko do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Do takich celów system ten sprawdzi się idealnie. Jeżeli zależy nam jednak na w pełni sprawnym systemie grzewczym, warto wspomóc pompę powietrzną czymś dodatkowym. Więcej o pompach ciepła znajdziesz na https://karino.pl/