Prąd dla firm – najważniejsze informacje

Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą wie, jak trudno utrzymać firmę w obecnych czasach. Jest to spowodowane nadciągającym kryzysem, na który złożyły się wydarzenia tj. światowa pandemia, wojna za wschodnią granicą, a także konieczność przeprowadzenia zielonej transformacji. Wszystkie ww. czynniki sprawiają, że sytuacja na rynku jest coraz trudniejsza, gospodarka wyhamowuje, a ceny surowców i mediów są coraz droższe. Przykładem może być prąd dla firm, za który przedsiębiorcy zawsze płacili więcej od odbiorców detalicznych, a w 2022 różnica ta jeszcze się pogłębiła.

Dlaczego prąd dla firm tyle kosztuje?

Zastanawiasz się, co dokładnie jest przyczyną takich wysokich cen energii dla firm? Jest kilka czynników wpływających na tę sytuację. Pierwszym z nich jest tzw. moc umowna. Mówimy o niej, gdy dane przedsiębiorstwo, podpisując kontrakt z dostawcą energii, deklaruje, że potrzebuje konkretnej ilości prądu do produkcji, a dystrybutor gwarantuje równocześnie, że zawsze będzie w stanie zapewnić wymagane minimum. Takie deklaracje składane są obustronnie zgodnie z zasadami ustalanymi przez Urząd Regulacji Energetki (URE) i wpływają na podwyższenie ceny prądu dla dużego odbiorcy. Firma dostarczająca prąd dla firm musi bowiem dbać o to, aby zawsze być w stanie przesłać tyle energii, ile zagwarantowano w kontrakcie. Wyższe opłaty są niejako kosztem tejże gwarancji.

Poza tym, cena energii może zależeć też bezpośrednio od stawki wynegocjowanej przez zarząd firmy z dostawcą. Państwo nie ma monopolu na dystrybucję mediów, dlatego obowiązują zasady wolnego rynku. Niektórzy dostawcy oferują prąd dla firm po preferencyjnych cenach, inni po nieco wyższych. To od klienta zależy, na którą opcję się zdecyduje. Ostatnim czynnikiem wpływającym na koszt prądu dla firm jest wprowadzona w 2021 r. opłata mocowa. Mówiąc wprost, jest to podatek solidarnościowy, który do rachunku dolicza się wszystkim odbiorcom energii elektrycznej, a środki z niego pozyskiwane mają zostać przeznaczone na modernizację polskich elektrowni.

Prąd dla firm – jak obniżyć rachunki?

Rachunki za prąd dla firm nie łatwo obniżyć, wymaga to bowiem albo strukturalnych zmian, albo nielegalnych działań. W niniejszym artykule skupimy się wyłącznie na tych pierwszych, które nie są co prawda proste do wprowadzenia, ale z pewnością zwrócą się każdemu przedsiębiorstwu decydującemu się na ich implementację. Chodzi przede wszystkim o inwestycję w energooszczędny sprzęt.

Wszystkie firmy opierają swój zysk na produkowaniu dóbr lub usług. W XXI w. nie ma żadnego biznesu, który nie wymagałby zużycia prądu. Z pomocą przychodzą narzędzia skonstruowane w energooszczędny sposób. Dzięki inwestycji w zmianę floty maszyn, które są najczęściej używane w naszym centrum produkcyjnym, możemy obniżyć rachunek za prąd dla firm nawet o kilkadziesiąt procent. W skali roku oznacza to dużą oszczędność, która pozytywnie wpłynie na budżet każdego biznesu. Środki przeznaczane dotychczas na uregulowanie należności, będzie można przeznaczyć bowiem na działania rozwijające przedsiębiorstwo tj. chociażby szkolenia dla pracowników czy implementację nowych technologii.

Zmiana dostawcy jako sposób na tańszy prąd dla firm

Niektóre firmy decydują się również na zmianę dostawcy energii, gdy myślą o obniżeniu rachunków za prąd dla firm. Jest to logiczne posunięcie, jeśli wiemy, że dystrybutor, z którym mamy kontrakt, rzeczywiście zawyża stawki rynkowe i nie opłaca nam się kontynuowanie umowy z tym podmiotem. Niestety, jeśli decyzję o rezygnacji z warunków kontraktu podejmiemy w czasie trwania zobowiązania, może okazać się, iż będziemy zobowiązani do zapłaty pewnej kary pieniężnej, jeśli taka klauzula znalazła się w dokumencie. W takiej sytuacji musimy rozważyć, co opłaca nam się bardziej – poniesienie kosztów kary, czy dalsze korzystanie z usług starego dostawcy. Nie wykluczone, że będziemy zmuszeni pozostać klientami danej firmy jeszcze przez jakiś czas. Nie należy jednak nadto przejmować się tym problemem i po prostu zmienić dostawcę przy najbliższej możliwej okazji.

Polecamy:
Czym jest druk fleksograficzny i jakie ma zastosowanie?