Plastikowe banknoty w Wielkiej Brytanii. Bezpieczniejsze, bardziej wygodne?

money-1722053_1280-1

Czy już niedługo tradycyjne, papierowe banknoty znikną z obiegu w Wielkiej Brytanii? Jest to wielce możliwe, biorąc pod uwagę zapowiedzi banków centralnych Anglii i Szkocji, które już w tym roku wypuściły nowe, plastikowe banknoty i zapowiadają ich wprowadzenie na stałe w miejsce obecnych, papierowych środków płatniczych.

Wprowadzenie plastikowych banknotów do obiegu zapowiedziano już w 2013 r., jednak dopiero w bieżącym, 2016 r. stały się one obowiązującym środkiem płatniczym. Nowe banknoty są wykonane z polimerów i choć ich kształt przypomina papierowe odpowiedniki, to jest o ok. 15% mniejszy.

W porównaniu z tradycyjnymi banknoty plastikowe znacznie różnią się natomiast fakturą, gdyż cechują się gładkością i nie wyginają się. W efekcie przewyższają papierowe pod względem trwałości – nie da się ich bowiem pognieść, podrzeć ani wyprać. Poniszczyć się mogą zaś pod wpływem wysokiej temperatury.

Pierwszy wydany w Wielkiej Brytanii plastikowy banknot ma nominał 5£. Na jego awersie znajduje się sylwetka Winstona Churchilla, a na rewersie, tradycyjnie, portret królowej Elżbiety II. Nową, polimerową pięciofuntówkę pokazano światu w Blenheim Palace nieopodal Oksfordu, gdzie urodził się dawny premier Wielkiej Brytanii. Jej projekt jest typowy i zawiera te same elementy, które widnieją na tradycyjnych, papierowych banknotach – różnią się jedynie pod względem rozmiaru i właściwości fizycznych.

Przewagą nowych, plastikowych środków płatniczych ma być ich pięcioletnia żywotność (dla porównania, trwałość papierowych szacuje się na zaledwie 2 lata), a także lepsze zabezpieczenia przed fałszowaniem.

Lepsze bezpieczeństwo, większa wygoda

Busy do AngliiBudowa nowych banknotów jest dość prosta. Mianowicie są one wykonane z przezroczystego plastiku, który został pokryty cienką warstwą umożliwiającą wprowadzenie znaków wodnych. Właśnie w jej obrębie wprowadzono wszelkie zabezpieczenia.

Podstawową ochroną przed fałszerzami jest bezbarwny prostokąt umieszczony w górnej części banknotu, którego barwa się zmienia wraz ze zmianą kąta widzenia. Informacji o innych elementach zabezpieczeń nie podano do publicznej wiadomości, aby nie ułatwiać zadania fałszerzom.

Banki centralne Anglii i Szkocji przygotowały łącznie prawie 500 milionów pięciofuntowych banknotów. W założeniach mają one całkowicie zastąpić papierowe środki płatnicze, począwszy od maja 2017 r. – do tego czasu będzie można płacić oboma rodzajami, później będzie to wykluczone. Również w 2017 r. planuje się wydrukowanie banknotów o nominale 10 funtów z wizerunkiem literatki Jane Austen na awersie, a w 2019 r. ma wejść do obiegu dwudziestofuntówka z portretem malarza Williama Turnera.

Choć inicjatywa wprowadzenia do obiegu plastikowych banknotów może wydawać się innowacyjnym i nowoczesnym rozwiązaniem, to w rzeczywistości wprowadzono je w życie już w wielu innych krajach, np. w Kanadzie, Wietnamie czy Rumunii. Czy przyjmą się w Wielkiej Brytanii i spotkają się z uznaniem? Czas pokaże.

Źródło: Optimal Claim

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Optimal Claim http://optimalclaim.co.uk specjalizującej się w odszkodowaniach powypadkowych na terenie Anglii. Odszkodowania za wypadki w UK w tym drogowe, w pracy, w miejscach publicznych oraz napady lub pobicia.