Obiekt magazynowy – jak odpowiednio go wyposażyć w regały paletowe i wspornikowe?

Projekt magazynu powinien uwzględniać odpowiednio dobrane systemy, które usprawnią zadania związane z przechowywaniem towarów. Czym charakteryzują się regały wspornikowe oraz paletowe i kiedy warto je wykorzystać?

Czym są regały wspornikowe i paletowe?

Zależnie od rodzaju składowanych ładunków potrzebne będzie zastosowanie nieco innych systemów. Zawsze jednak celem powinno być efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej oraz całego potencjału danego obiektu. Należy przede wszystkim pamiętać, że bez względu na typ towarów nie powinno się przechowywać ich bezpośrednio na posadzce – może to skutkować uszkodzeniem przedmiotów oraz zwiększeniem ryzyka kontuzji pracowników. Z tego względu niezbędne jest wykorzystanie odpowiednio dobranych regałów: wśród najpopularniejszych typów znajdują się konstrukcje paletowe i wspornikowe.

Regały paletowe charakteryzują się wymiarami precyzyjnie dostosowanymi do standardowych gabarytów palet. Mogą one zostać wykorzystane przy bardzo różnych towarach – to uniwersalne rozwiązanie, które łatwo dopasować do innych elementów wykorzystywanych przy pracy na magazynie.

Regały wspornikowe, nazywane także dłużycowymi, mają z kolei znacznie węższe szersze zastosowanie. Są one przeznaczone do obsługi towarów o sporej długości, takich jak rury czy profile stalowe. Podczas przygotowywania projektu magazynu warto wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na obydwa rodzaje konstrukcji – zarówno regały paletowe, jak i wspornikowe można znaleźć m.in. w ofercie Logimax.

Jak odpowiednio dobrać regał pod rodzaj magazynu? Zalety systemów paletowych i dłużycowych

Układ i wyposażenie danego magazynu może znacznie się różnić zależnie od przeznaczenia danego obiektu. Niektóre z hal zaprojektowane są pod kątem składowania dużych, ciężkich towarów, które trudno odpowiednio przechować bez wdrożenia specjalistycznych rozwiązań. Inne z kolei służą do obsługi mniejszych ładunków – w tym przypadku sprawdzą się uniwersalne systemy paletowe. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej zastosowaniu poszczególnych konstrukcji, by móc zapewnić maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo pracy.

Gdzie warto wdrożyć regały paletowe?

Regały paletowe są kluczowym elementem wyposażenia magazynów umieszczających towary na paletach. Taki system pozwala wykorzystać w pełni dostępną powierzchnię i zapewnić sprawną integrację z innymi rozwiązaniami. Będzie to szczególnie korzystny wybór do obiektów, w których operuje się wózkami widłowymi – co więcej, regały paletowe są bardzo uniwersalne i mogą być użyte przy wielu rodzajach towarów.

Kiedy sprawdzą się regały wspornikowe?

W przypadku regałów wspornikowych najlepszym miejscem, w którym można wdrożyć ten system, są magazyny przechowujące towary o dużych gabarytach, na przykład rury PCV, bele drewna lub kształtowniki stalowe. szyby. Co ważne, dzięki nim można w pełni wykorzystać przestrzeń hali na całej wysokości. Takie konstrukcje dobrze poradzą sobie również na zewnątrz budynku ze względu na ocynkowanie, które zabezpiecza całość przed szkodliwym działaniem wilgoci.