Nowoczesne technologie w sprzedaży – tak czy nie?

Z roku na rok rozwój technologiczny przybiera na sile. Można rzec, że dzisiaj to już codzienność zmieniająca oblicze wielu branż, które pozostają otwarte na nowe rozwiązania. Jedną z nich jest właśnie sprzedaż. Czy nowoczesne technologie zmieniły jej oblicze na zawsze? Jak na tym skorzystać? O tym poniżej.

Czym są nowoczesne technologie w sprzedaży?

To przede wszystkim rozwiązania, które mają ułatwiać i porządkować procesy sprzedaży. Przykładów nowoczesnych rozwiązań jest wiele – od systemów CRM, SFA, po narzędzia do prezentacji produktowych, czy też asystentów bazujących na rozwiązaniach AI. Co się pod tym kryje?

CRM (ang. CustomerRelationship Management) w dosłownym tłumaczeniu jest to system do zarządzania relacjami z klientami. Pierwsze takie rozwiązania były bardzo kosztowne i nie każdy przedsiębiorca mógł sobie na nie pozwolić.

Kilka lat później pojawił się SaaS (ang. Software as a Service) – w dużym uproszczeniu to usługi w chmurze czyli online. Pozwoliło to znacznie zredukować koszty związane z użytkowaniem wyżej wymienionych systemów CRM i nie tylko. Dostęp do takiego systemu można mieć z każdego miejsca na ziemi, a jego ceny zaczynają się zazwyczaj od kilkudziesięciu złotych miesięcznie za użytkownika. Ponieważ są to gotowe rozwiązania, nie zawsze funkcje które posiadają są wystarczające.Producenci znaleźli na to jednak sposób i wyszli naprzeciw przedsiębiorcom, oferując wprowadzanie zmian dedykowanych w zależności od potrzeb firmy.

Kolejnym przykładem nowoczesnych rozwiązań w sprzedaży są systemy SFA (ang. Sales Force Automation). Na pozór bardzo podobne do systemów CRM, jednak wyróżnia je to, że dzięki nim można planować trasy handlowców, ustalać skrypty rozmów dla konsultantów telefonicznychi inne w zależności od potrzeb danej firmy. Poza wyżej wymienionymi technologiami, jest znacznie więcej rozwiązań wspierających sprzedaż, takich jak: livechat’y, platformy e-commerce, systemy marketing automation itd.

Coraz częściej pojawia się mnóstwo nowych aplikacji i rozwiązań, które mają pomagać w codziennych działaniach i nie sposób za tym nadążyć. W dużym stopniu są to narzędziabazujące na sztucznej inteligencji i machine learning, które już na ten moment rewolucjonizują rynek technologiczny.

Dlaczego warto z nich korzystać?

Po wprowadzeniu klienta do bazy CRM posiadamy możliwości dodania szansy sprzedażowej, ofertowania, fakturowania i wiele innych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wiemy na jakim etapie lejka sprzedażowego znajduje się poszczególny klient.To bardzo duże ułatwienie dla handlowców, ponieważ wiedzą kiedy i o czym rozmawiano z klientem, czy odbyto spotkanie lub wysłano ofertę.

SaaS z kolei nie jest narzędziem samym w sobie, jednak zapewnia niebywałą wygodę korzystania z wyżej wymienionych technologii, gdyż nie musimy instalować oprogramowania na fizycznym urządzeniu. Wystarczy tylko połączenie z Internetem, a serwery po stronie producenta są odpowiedzialne za cały proces przetwarzania i funkcjonowania systemu. Czy SaaS jest rozwiązaniem tylko dla sprzedaży? Absolutnie nie! Na modelu SaaS opartych jest wiele narzędzi takich jak: programy do edycji grafiki, tworzenia prezentacji, budowania stron internetowych i wiele więcej.

Natomiast systemy SFA są nieocenioną pomocą dla działów handlowych, dzięki nim można planować trasy do klientów, a jak powszechnie wiadomo,często stanowi to wyzwanie, gdyż klienci są dostępni w różnych ramach czasowych i miejscach.

Czy technologia sprzeda za nas?

Wielu przedsiębiorców marzy o rozwiązaniu, które bez udziału człowiekaumiałoby sprzedawać.Czy elektronika w tym przypadku może zastąpić czynnik ludzki?Niekoniecznie!Nawet najbardziej zautomatyzowane systemy e-commerce nie są wstanie sprzedać bez udziału czynnika ludzkiego. Dlaczego? Ponieważ w wielu aspektach budowanie relacji z klientem jest kluczową częścią domknięcia sprzedaży

Dlatego warto mieć na uwadze, że technologia I wspierana kompetencjami miękkimi może przynosić imponujące efekty. Szkolenia sprzedażowe to coś o czym nie należy zapominać. Tylko ciągły rozwój może nam pomóc nadążyć za zamianami w otaczającym nas świecie.

Polecamy:
Czym jest system CRM i co może zaoferować Twojej firmie? Czym jest system CRM i co może zaoferować Twojej firmie?