Na jakich zasadach działa karta kredytowa?

Jak działa karta kredytowa? Czy rzeczywiście warto ją posiadać? Te i inne pytania zadają sobie osoby, które dotychczas nie miały styczności z tymże produktem bankowym. Tymczasem karta kredytowa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy płacić za zakupy nawet w przypadku, gdy nie posiadamy aktualnie środków na koncie. Jak działa karta kredytowa?

Schemat dokonywania płatności kartą kredytową

Karta kredytowa to nic innego, jak pewien rodzaj kredytu, jednak zaciągając go, nie otrzymujemy pieniędzy na konto. Możemy natomiast dokonywać płatności za towary i usługi w ramach wyznaczonego limitu. Przykładowo, jeśli wynosi on 5 000 zł, to za tyle możemy zrobić zakupy, płacąc kartą kredytową. Samo dokonywanie płatności wygląda tak samo, jak w przypadku kart debetowych – płacimy zbliżeniowo bądź potwierdzamy transakcję kodem PIN. Pieniądze nie są jednak pobierane bezpośrednio z naszego konta, a z limitu, jaki wyznaczył nam bank czy inna instytucja kredytująca. Następnie, w określonym czasie, zobowiązani jesteśmy spłacić zadłużenie wraz z odsetkami, jednak wyłącznie do wysokości wykorzystanej w ramach limitu kwoty.

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Wiemy już, jak działa karta kredytowa, zatem pojawia się pytanie, czy warto ją założyć? Jeśli zdarza się, że brakuje nam środków na koncie i chcemy w krótkim czasie uzyskać dostęp do pieniędzy, to karta kredytowa będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Możemy używać jej w sklepach stacjonarnych, a coraz częściej również w sklepach internetowych. Ponadto, płatności kartą kredytową przyjmują też punkty usługowe. Nie ma znaczenia, na co chcemy wydatkować pieniądze – ważny jest jedynie limit, jaki zostaje przyznany przez bank. Założenie karty kredytowej często związane jest z dodatkowymi opłatami, na przykład za jej wydanie czy za odnowienie limitu.

Karta nie tylko bankowa

Jeszcze jakiś czas temu karta kredytowa była produktem, który wydawały wyłącznie banki. Dziś natomiast instytucją kredytującą są również firmy pożyczkowe, które oferują swoim klientom karty kredytowe, działające na takich samych warunkach, jak karty bankowe. Niemniej jednak, aby je otrzymać, nie trzeba spełniać tak surowych wymagań, jak ma to miejsce w banku. Klienci zazwyczaj nie muszą potwierdzać swojej zdolności kredytowej – wystarczy, że wypełnią prosty wniosek o przyznanie karty. Należy jednak mieć na uwadze, że koszty użytkowania pozabankowej karty kredytowej mogą być wyższe, niż w przypadku kart bankowych. Decyzja dotycząca tego, gdzie założymy kartę, należy do nas.

Czy warto mieć wirtualne biuro?
Jak pieczątki przydają się w firmie?