Monitoring cen w e-commerce – jak działa i czy warto go stosować?

doładowanie paysafecard

E-commerce jest jedną z najprężniej rozwijających się branży gospodarki. Nowe sklepy internetowe wyrastają bardzo szybko, jednak tylko niewiele z nich odnosi sukces. Odniesienie sukcesu w e-commerce nie jest łatwe, jednak jest to wykonalne, czego dowodzi przykład wielu sklepów. Do osiągnięcia sukcesu, nie wystarczą jednak dobre produkty, potrzebna jest również odpowiednia strategia i polityka cenowa. Nie jest to łatwe zadanie biorąc pod uwagę ilość konkurencji na rynku. Jednym z podstawowych narzędzi w e-commerce jest monitoring cen. Po co się go stosuje? Jak działa takie narzędzie? Dla kogo jest przeznaczone? Na te pytanie odpowiemy w tym tekście.

Monitoring cen, czyli o co chodzi?

Praktycznie każdy, kto robił zakupy przez internet korzystał z różnego rodzaju porównywarek cenowych. Jako konsumenci zależy nam na tym, aby kupić wybrany produkt w jak najkorzystniejszej cenie. Monitoring cen jest stosowany w e-commerce,po to aby kontrolować politykę cenową firmy, prześcignąć konkurencję np. w porównywarkach cenowych oraz aby zostać zauważonym przez nowych klientów. Posiadając w swojej ofercie produkt, który ma bardzo duży potencjał sprzedażowy, warto wystawić go w takiej porównywarce cenowej. Nawet jeśli nasza cena nie będzie najniższa ze wszystkich, ale będzie się plasowała w czołówce, mamy dużo większe prawdopodobieństwo zdobycia nowych klientów, którzy oprócz wspomnianego produktu, mogą zrobić większe zakupy, dzięki czemu nasz zysk także wzrośnie. Przyciągania klientów, poprzez wystawianie popularnych produktów w atrakcyjnych cenach i polecaniu klientowi dodatkowych produktów, to popularna i działająca taktyka cenowa.

Monitoring cen sklepów, jak to działa?

Narzędzie do monitoringu cen produktów dostarcza bardzo wiele informacji o które, w innym przypadku, musielibyśmy zatroszczyć się ręcznie. Są to między innymi takie informacje jak:

  • sprawdzanie dostępności produktu,
  • szczegółowe statystyki dotyczące ceny produktu,
  • ceny konkurencji,
  • koszty wysyłki konkretnego produktu, a także jej czas.

Oczywiście podawanych informacji jest znacznie więcej, i co bardzo ważne, są one na bieżąco odświeżane, dzięki czemu wiemy co sprzedaje się lepiej, co konkurencja lepiej wycenia, a tym samym jak budują się trendy sprzedażowe. To wszystko sprawia, że strategia sprzedażowa sklepu może być zaplanowana na dłuższy okres czasu. Monitoring cen sklepów zapewnia codziennie świeże dane, których codzienne sprawdzanie ręcznie byłoby w zasadzie niemożliwe lub potwornie czasochłonne.

Dla kogo jest przeznaczony narzędzie do monitorowania cen?

Mówiąc najprościej, dla każdego, kto zajmuje się sprzedażą przez internet. Jesteś właścicielem sklepu internetowego? Może wystawiasz swoje produkty tylko na jakimś marketplace? W każdym z tych przypadków monitorowanie cen produktów jest podstawą. Czasami opuszczenie ceny bazowej o kilka złotych może sprawić, że ilość naszych wyświetleń zdecydowanie się poprawi, a tym samym zwiększamy naszą szansę na sprzedaż.

Zalety narzędzia do monitoringu cen

Jeśli chce się odnieść sukces w sprzedaży przez internet, omawiane narzędzie jest koniecznością. Monitoring cen konkurencji jest podstawą każdego handlu, w tym handlu internetowego. Podstawowymi zaletami omawianego narzędzia jest przede wszystkim oszczędność czasu oraz przejrzystość dostępnych danych. Oznacza to bardziej świadome działania na polu sprzedaży online, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia sprzedaży oraz dotarcie do nowych grup klientów, np.: dzięki temu, że będziemy częściej widoczni w porównywarkach cenowych.

Czy warto korzystać z monitoringu cen?

Nie tylko warto, ale nawet trzeba, jeśli chcemy, aby nasze działania sprzedażowe zakończyły się sukcesem. Obecnie na rynku istnieje wiele gotowych narzędzi w formie dodatkowych modułów do oprogramowania ERP. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się monitoring cen online, który nie wymaga, żadnych dodatkowych instalacji oprogramowania, ponieważ wszystko jest widoczne z poziomu przeglądarki internetowej. Bez względu, jednak na to jaką formę śledzenia cen wybierzemy, jest to podstawowe narzędzie do tego, aby osiągnąć sukces w branży z tak dużą konkurencja, z jaką boryka się e-commerce.

 

Polecamy:
Kurtki strażackie dla OSP i PSP
Jak połączyć system SENT z e-TOLL przy transporcie towarów wrażliwych?