Mądre pożyczanie pieniędzy – poradnik dla pożyczkodawców

coins-948603_960_720

Nie da się ukryć, że pożyczanie pieniędzy to niezwykle śliski temat. Zobacz, jak nie wpakować się w kłopoty finansowe pożyczając pieniądze najbliższym i rodzinie.

Istnieją liczne i zarazem bardzo trafne przysłowia idealnie określające skutki pożyczania pieniędzy rodzinie i znajomym. Sprawdź jak się zabezpieczyć pożyczając pieniądze osobom fizycznym i dowiedz się czy pożyczanie pieniędzy rodzinie to dobre rozwiązanie.

Mądre pożyczanie pieniędzy – poradnik

Unikaj pożyczania pieniędzy

Jak maja stare i jakże trafne przysłowie – mądry zwyczaj, nie pożyczaj. W tym powiedzeniu zawarta jest ogromna i niestety często niedoceniona mądrość. Nie warto pożyczać pieniędzy ani komuś, ani od kogoś. Zwłaszcza jeśli jest to najbliższa rodzina lub przyjaciele. Dlaczego? Otóż pożyczanie pieniędzy zawsze wiąże się ze zmianą relacji, zwłaszcza wtedy jakiś termin spłaty długu przeciąga się w czasie. Jeśli zależy nam na dobrych relacjach z najbliższymi – nie pożyczamy pieniędzy ani w jedną ani w drugą stronę.

Jeśli jest taka konieczność, pożyczaj niewielkie kwoty

Jeśli pożyczamy komuś naprawdę niewielkie i czasem nawet niewiele znaczące kwoty to unikniemy problemów finansowych, które mogłyby wystąpić, gdyby pożyczkobiorca zwlekał ze spłatą zadłużenia. A wszystko dlatego, że niespłacanie niewielkich kwot przez pożyczkobiorcę nie obciąży naszego portfela i jednocześnie będzie srogą nauczką na przyszłość. Gdybyśmy jednak zdecydowali się na pożyczenie znacznej sumy pieniędzy, to wraz z ryzykiem nieodzyskania należnych pieniędzy, wzrastałoby ryzyko wystąpienia ogromnych kłopotów finansowych, za które odpowiadałby nierzetelny pożyczkobiorca. Właśnie z tych względów mądre pożyczanie wiąże się z niewielkimi kwotami, których brak nie spowoduje uszczerbku na domowym budżecie.

Nie pożyczaj tym, którzy nie oddali poprzednich długów

Nie tylko nagminne, ale już nawet jednorazowe nieoddawanie pieniędzy powinno być jasnym sygnałem świadczącym o nierzetelności pożyczkobiorcy. Jeśli ktoś, kto prosi o pożyczkę już kilkakrotnie zwlekał ze spłatą zadłużenia, absolutnie nie należy ponownie polegać na mydlących oczy obietnicach oszustów. Osoby, które nieustannie przeciągają termin spłaty, prędzej czy później przystaną oddawać jakiekolwiek pieniądze.

Pożyczka musi zostawić po sobie ślad

Żadni świadkowie nie są w stanie zagwarantować nam odzyskania jakiegokolwiek długu. Najlepszym zabezpieczeniem podczas pożyczania pieniędzy jest jasny ślad po pożyczce. Najlepszym i często najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest sporządzenie dokładnej umowy pożyczki między osobami fizycznymi. Dla sądu jest to jasny dowód potwierdzający fakty udzielenie pożyczki.

Dłużnik nie chce oddać pieniędzy – co robić?

Niestety każdego dnia liczni pożyczkobiorcy skutecznie bronią się przed oddaniem zadłużenia. W tej sytuacji pożyczkodawca powinien podjąć się odpowiednich kroków. Najlepszym rozwiązaniem jest porada prawna dla pożyczkodawców, a także skuteczna windykacja zadłużenia. Profesjonalne wsparcie w takich sytuacjach znajdziemy poprzez stronę http://gptogatus.pl/uslugi-i-rozwiazania/zarzadzanie-wierzytelnosciami-i-windykacja-naleznosci/.