Logistyka w firmie – jak to wygląda od kuchni?

W każdym przedsiębiorstwie mamy do czynienia z logistyką. W małej skali – jednego przedsiębiorstwa, mówimy o mikrologistyce, która niestety jest bardzo często pomijana, utrudniając wykonywanie codziennej pracy. Podstawowym celem logistyki jest usprawnienie wszystkich procesów przebiegających w firmie. W dużym uproszczeniu są to działania, które dążą do tego, by:

  • posiadać właściwy produkt;
  • we właściwym miejscu;
  • w pożądanej ilości;
  • w pożądanym stanie;
  • o właściwej  porze;
  • u właściwego klienta;
  • po ustalonej cenie.

Na takie sprawne przeprowadzanie procesów składa się szereg operacji: planowanie zadań dla wszystkim pracownikom działów; wdrażanie ustalonych planów, kontrola realizacji ustalonego planu, zarządzanie przepływem informacji, zarządzanie budżetem, kontrola jakości dostarczanych produktów i usług.

Zbieranie danych z wykonywania wszelkich operacji jest podstawą dobrej logistyki. Planowanie i wyznaczanie celów powinno być oparte na realnych liczbach pochodzących z magazynu, od dostawcy lub od producenta. To co generuje największe koszty, opóźnienia, czy problemy komunikacyjne musi zostać poddane optymalizacji. W sposób naturalny to dane liczbowe wskazują obszary, które należy poddać optymalizacji. Skuteczna logistyka jest sposobem na maksymalizację zysków, bez potrzeby zwiększania oferty, czy nowych inwestycji.

Bez tych działań nie możemy mówić o logistyce

Do kluczowych elementów logistyki zaliczamy: standaryzację produktów i usług, transport osób, transport ciężarowy, obsługa magazynów, zarządzanie zapasami, przyjmowanie oraz realizację zamówień.

Standardowe, znaczy lepsze?

Znaczenie standaryzacji stale rośnie, w miarę jak firmy uzyskują dostęp do globalnych rynków. Dla przedsiębiorstwa jest to obietnica obniżenia kosztów, poprawy jakości, większej konkurencyjności, a także wzmocnienia upodobań konsumentów i przyzwyczajenie ich do konkretnego typu produktów. Sukces wielkich międzynarodowych marek pokazuje, że jasno sprecyzowany produkt, po którym konsument wie czego się spodziewać, jest najbardziej konkurencyjny. Ponadto, wypracowany  i ustandaryzowany proces technologiczny, transportowy, marketingowy i dystrybucyjny jest łatwiejszy do przeniesienia na inny rynek.

Transport ciężarowy – ciągle na piedestale

Usługi transportowo – ciężarowe są następnym kluczowym elementem logistyki każdego przedsiębiorstwa. Firma musi podjąć decyzję, czy decyduje się na posiadanie własnej floty samochodowej, czy korzysta z usług firm zewnętrznych. Korzystając z usług firm zewnętrznych, zyskujemy dostęp do ich zasobów, jak i również wiedzy, którą ta firma zdobywa, doskonaląc ten proces. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wiele firm korzysta z podwykonawców. W takiej sytuacji należy osobno przeprowadzić analizę jakości usług wszystkich firm zewnętrznych.

Coraz ciężej bez systemów informatycznych

Elementem, który nabrał wyjątkowego znaczenia logistycznego, są systemy informatyczne. Szczególnie systemy ERP, wdrożone w działalność całej firmy. Pozwalają one globalnie zarządzać zasobami firmy i wychwytywać nowe możliwości zasobowe w różnych działach. Systemy informatyczne odgrywają wielką rolę także w sterowaniu zamawianiem produktów. Wdrożenie dobrego, zautomatyzowanego systemu jest drogie i najczęściej decydują się na niego duże przedsiębiorstwa, które szybciej mogą osiągnąć zwrot z tej inwestycji, redukując liczbę zatrudnianych pracowników.

 

 

Polecamy:
5 powodów dla których warto zainwestować w fotograficzną sesję biznesową w twojej firmie