Kursy i szkolenia do pracy na statku – czego dowiemy się w Urzędzie Morskim?

Dla wielu osób, szczególnie tych, które mieszkają gdzieś nad morzem, marzeniem jest praca na statkach. To dobre rozwiązanie dla kogoś, komu nie przeszkadza nieregulowany czas pracy i nie ma problemu z kilkumiesięczna nieobecnością w domu. Trzeba jednak mieć świadomość, że praca na statkach wymaga doświadczenia, odpowiednich kwalifikacji i przygotowania zawodowego. Z pewnością więc nie jest dla każdego.

Do pracy na statkach armatorzy poszukują przede wszystkim doświadczonych specjalistów z różnych branż, głównie technicznych. Na statkach potrzebni są nie tylko marynarze czy obsługa pokładowa w przypadku statków pasażerskich, ale również mechanicy, automatycy czy energetycy. Fachowcy dbają o malowanie wykonywanie konstrukcji stalowych, podłączanie wszelkich instalacji, a także o to, by wszystkie maszyny i urządzenia na statku działały bez zarzutu.

Jak znaleźć zatrudnienie?

Jeśli marzy się Tobie praca na morzu, warto wybrać się do Urzędu Morskiego, który można znaleźć we wszystkich portowych miastach. To on sprawuje nadzór nad wszystkim, co dzieje się w porcie. W urzędzie można znaleźć wiele informacji na temat ciekawych kursów czy szkoleń, a także ogłoszenia o zatrudnieniu na morzu lub w stoczniach. Urząd udziela wszelkich niezbędnych informacji dla osób, które swoją pracę chcą związać z morzem. Warto wiec zasięgnąć informacji na temat aktualnie poszukiwanych zawodów i na tej podstawie zdecydować o swoim przyszłym kształceniu, uczestnictwie w kursach czy szkoleniach. Do pracy na statkach poszukiwani są zarówno absolwenci uczelni morskich na kierunkach takich jak chociażby nawigacja, jak również specjaliści po kształceniu zawodowym. Każdy więc może znaleźć kierunek kształcenia idealny dla siebie.

Edukacja i zdobywanie doświadczenia

Praca na morzu wymaga nie tylko wiedzy, kwalifikacji i umiejętności, ale również sporego doświadczenia. Bardzo często zdarza się, że specjaliści, którzy na lądzie radzą sobie doskonale, mają problemy z odnalezieniem się w pracy na statku. Warunki pracy są bowiem mocno różne od tych na lądzie, a przy tym maszyny i urządzenia znajdujące się na jednostkach pływających bywają zupełnie inne niż te na lądzie. Ważne więc, aby mieć doświadczenie w wybranym zawodzie, a jednocześnie znać się na całej maszynerii, która znajduje się na statku. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie praktyk czy staży na statkach, dzięki czemu można zdobyć doświadczenie zawodowe, a jednocześnie upewnić się, czy praca podczas wielomiesięcznych rejsów z dala od domu faktycznie jest tym, czego poszukujemy. Dużą zaletą pracy na statkach jest przede wszystkim wysokie wynagrodzenie, którego próżno szukać w jakichkolwiek firmach na lądzie. Minusem może być natomiast nienormowany czas pracy i zatrudnienie nieetatowe. Specjaliści na statku musza być do dyspozycji o każdej porze, gdy pojawiają się jakiekolwiek usterki czy nieprawidłowości. Wszelkie awarie trzeba bowiem naprawiać natychmiast, nawet jeśli zdarzają się w środku nocy.