Papierkowa robota w faktoringu – kilka praktycznych wskazówek

Być może do tej pory patrząc na dokumenty dotyczące faktoringu, z którymi można się spotkać, koncentrowałeś się na dokumentach, które firma faktoringowa, z którą podjąłeś współpracę wysyłała do Ciebie. Dzisiaj omawiamy inny element procesu należytej staranności, który jest w równym stopniu i w niektórych przypadkach jeszcze ważniejszy dla zapewnienia zatwierdzenia: sprawdzenie przeszłości danej firmy.

Wiele firm takich jak smeo korzysta z kontroli tego rodzaju, aby zweryfikować tożsamość potencjalnego pracownika lub klienta. W takim przypadku czynnik, z którym pracujesz, przekaże informacje do preferowanej firmy w celu przeprowadzenia kontroli w tle i przejrzy otrzymany raport w ramach procesu weryfikacji. Jeśli Twoja firma ma wiele współpracowników w tym kontekście, firma faktoringowa prawdopodobnie poprosi o sprawdzenie każdego z nich.

Czego szukają firmy faktoringowe w ramach sprawdzania przeszłości?

„Zaufanie i weryfikacja” to centralna koncepcja sukcesu faktoringu. Podczas gdy firmy faktoringowe są bardziej zainteresowane historią kredytową swoich klientów, aby zatwierdzać i ustalać limity finansowania, chcą również mieć solidną wiedzę na temat tego, kto pobiera ich zaliczki.

Sprawdzenie w tle zapewni czynnik zawierający podstawowe informacje o tobie:

  • Twój aktualny adres i poprzednie adresy

  • znani lub podejrzani współpracownicy (zwykle rodzina lub współlokatorzy)

  • wszelkie podstawy prawne, które możesz mieć (przestępcze, cywilne i finansowe)

Spośród informacji, które otrzymują, większość czynników jest przede wszystkim zainteresowana identyfikacją informacji sugerujących potencjalne komplikacje w relacji faktoringowej.

Na przykład: jeśli sprawdzenie przeszłości ujawni, że potencjalny klient ma historię kryminalną związaną z przestępstwami finansowymi, takimi jak oszustwa czekowe, będzie stanowić przeszkodę w finansowaniu, ponieważ firma faktoringowa będzie niechętnie pokładać zaufanie w perspektywie.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tego, czego szuka konkretna firma faktoringowa albo na czym polega faktoring cichy – nie wahaj się poprosić o rozmowę na ten temat!

Czy problemy z moim sprawdzaniem w tle nie pozwolą mi uzyskać zatwierdzenia?

Z wyjątkiem sytuacji ekstremalnych, takich jak powyższy przykład, problemy z kontrolą przeszłości, takie jak wcześniejsze bankructwo, zazwyczaj nie oznaczają natychmiastowej odmowy konta. Jeśli jednak występują takie problemy, czynnik może wywołać je w kolejnej rozmowie, aby zebrać kontekst na temat okoliczności.

Jak zawsze, uczciwość jest najlepszą polityką. W rzeczywistości możesz użyć sprawdzenia w tle jako okazji do zbudowania większego zaufania do swojej firmy faktoringowej, powiadamiając ich o wszelkich potencjalnych problemach, które mogą znaleźć w raporcie. Nawet jeśli twoje informacje nie wpłyną ostatecznie na ich proces decyzyjny, pokażesz firmie faktoringowej, że jesteś zaangażowany w przejrzysty związek – to zawsze najlepsze rozwiązanie. Zawsze warto też porozmawiać z jednym z ekspertów faktoringowych i uzyskać więcej szczegółowych informacji.