Kreator stron internetowych dostępny na pl.mfirma.eu – Jak Cię widzą, tak Cię piszą! Twórz dobre strony internetowe i zdobywaj klientów

fotolia_76415509_subscription_xxl-(1)

Nie od dzisiaj wiadomo, że klienci kupują oczami. Nie ważne jest w zasadzie to, co sprzedajemy, ale sposób prezentacji produktu. Podobnie jest w przypadku stron internetowych. Ich wygląd często przesądza o tym, czy użytkownik zabawi na nich dłużej, czy od razu je opuści.

Chcę stworzyć swoją stronę, ale nie wiem jak ją zaplanować? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, kiedy zaczynamy tworzyć stronę firmową, warto rozpocząć nasze działanie od dokonania rozpoznania na rynku i zwrócenia uwagi na to, co oferuje konkurencja. Powinniśmy wybrać kilka stron firmowych spośród naszych konkurentów i dokonać ich analizy pod kątem tego:

  • jakie treści zawierają,
  • jak wyglądają graficznie,
  • czy są dla nas atrakcyjne,
  • co warto zaczerpnąć,
  • co należy uznać za błąd i czego unikać.

Tak sporządzone zestawienie wraz ze wskazaniami do poszczególnych stron konkurencji, przyda nam się przy tworzeniu naszej własnej strony. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest korzystanie z gotowych szablonów, które zawierają sprawdzone praktyki i pomagają uniknąć wielu błędów. Takie szablony dostępne są zazwyczaj w kreatorach stron internetowych, takich jak pl.mfirma.eu.

10 heurystyk Jakoba Nielsena, czyli w jaki sposób wpłynąć na doświadczenia użytkowników

Zanim jeszcze zajmiemy się przeglądaniem stron konkurencji i tworzeniem swojej własnej, nawet z wykorzystaniem dostępnego szablonu w kreatorze www, powinniśmy w naszym zestawieniu ująć cechy, które zostały wyróżnione przez Jakoba Nielsena:

  1. Pokazuj status systemu – ta cecha sprawia, że odwiedzający stronę czuje, że ma nad nią kontrolę i czuje się bezpiecznie. Wie, na jakim etapie strony się znajduje.
  2. Zachowaj zgodność pomiędzy systemem a rzeczywistością – tworząc stronę powinniśmy zadbać o jej język, aby był zrozumiały dla każdego i nie odbiegał od realiów.
  3. Daj użytkownikowi pełną kontrolę – odwiedzający naszą stronę musi mieć możliwość dokonania wszystkich ruchów i nie może być ograniczany.
  4. Trzymaj się standardów i zachowaj spójność – kwestia ta dotyczy np. umieszczenia pewnych elementów na stronie w określonych miejscach – jak np. logotypu w lewym górnym narożniku strony.
  5. Zapobiegaj błędom – wiąże się z podpowiadaniem użytkownikowi, jak przykładowo powinien wypełnić poszczególne rubryki np. w formularzu.
  6. Pozwalaj wybierać zamiast zmuszać do pamiętania – dajemy użytkownikom możliwość wyboru danej opcji.
  7. Zapewnij elastyczność i efektywność – to odnosi się np. do możliwości wyszukiwania na stronie, które są przystosowane pod wielu użytkowników, ponieważ nie ma jednej opcji wyszukiwania.
  8. Estetyka i umiar to, że na stronie jest puste miejsce, nie oznacza to, że jest ono niewykorzystane. Nie musimy tego miejsca zapełniać za wszelką cenę.
  9. Skuteczna obsługa błędów – jeżeli strona wskazuje błąd, to odwiedzający powinien otrzymać możliwości rozwiązania tego błędu.
  10. Pomoc i dokumentacja – pomimo zapewnienia wszystkich powyższych punktów, zawsze znajdzie się osoba, która będzie potrzebowała pomocy. Starajmy się jej to zapewnić i umieszczajmy niezbędne dokumenty na stronie.

Jeżeli zastosujemy się do tych wskazówek i połączymy to z analizą konkurencji, to mamy bardzo duże szanse na stworzenie niepowtarzalnej, ładnej i przyjaznej dla użytkownika strony. We wszystkim może nam jeszcze bardziej pomóc dostępny na stronie pl.mfirma.eu kreator stron www.