Jak zacząć oszczędzać? Poradnik dla opornych

shutterstock_66632845

Metod na oszczędzanie jest wiele. Dużo osób oszczędza na prądzie, gazie, zmienia operatora komórki na tańszego, planuje zakupy, aby nie kupować niepotrzebnych produktów, które później i tak lądują w koszu. Niestety nie każdy to potrafi i dla opornych przygotowaliśmy kilka alternatywnych metod, które mogą okazać się naprawdę skuteczne.

Konta typu „saver”

Konta tego typu posiadają funkcję automatycznego oszczędzania małych kwot z każdej transakcji wykonywanej z konta. Oznacza to, że oszczędzać można robiąc po prostu codzienne zakupy. Wystarczy zrobić przelew lub opłacić zakupy kartą, a nadwyżka automatycznie trafi na nasze specjalne konto oszczędnościowe. Banki oferują różne rozwiązania jeśli chodzi o sposób naliczania nadwyżki wpływającej na oprocentowane konto. Może to być odliczona konkretna kwota, procent albo zaokrąglenie do pełnej kwoty. Metoda ta nie wymaga od nas żadnej ingerencji i dlatego jest tak skuteczna.

Skarbonka

Sposób ten może być dla niektórych śmieszny ale tak naprawdę świetnie się sprawdza w przypadku osób mających problem z oszczędzaniem. Wrzucając do skarbonki codziennie 5 zł, w ciągu miesiąca możemy uzbierać nawet 150 zł. Robiąc tak przez cały rok kwota wzrośnie do 1 800 zł, a za taką sumę można już spokojnie sobie coś kupić, czy wyjechać na wakacje. Swoją drogą jest to bardzo dobry sposób na wyrobienie nawyku oszczędzania, im cięższa skarbonka tym większa motywacja dla nas do dalszego odkładania pieniążków.

Zlecenie stałe

Do tego sposobu będzie nam potrzebne konto oszczędnościowe. Jeśli już takie posiadamy to wystarczy zrobić z naszego konta zlecenie stałe na kwotę jaką chcemy odkładać co miesiąc. Może to być 10, 50, czy nawet 200 zł, wszystko w zależności od tego kto ile zarabia. Metoda ta jest dobra, ponieważ środki automatycznie schodzą z naszego konta osobistego i wpływają na oszczędnościowe więc osoby, które nie panują nad swoimi finansami mogą tego nawet nie zauważyć.

Odkładanie małych kwot na oszczędności to bardzo dobry sposób na przyzwyczajenie się do systematycznego gromadzenia kapitału. Wiadomo, że w ten sposób nie odłożymy w tydzień na mieszkanie, czy samochód ale jest to na pewno dobry krok w tą stronę i na pewno wyjdzie dla nas na korzyść.

Sprawdź również porady na zaprzyjaźnionym blogu krakow-atrakcje.pl