Jak poprawić wydajność swojego internetu?

Wysoka wydajność łącza internetowego niekoniecznie idzie w parze z największą prędkością internetu. To, jak szybko działa sieć, zależy od różnych czynników. Jeżeli szybkość połączenia jest zbyt niska, co skutkuje jego częstym zrywaniem się i utrudnieniami w korzystaniu z internetu, warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów pomagających zwiększyć prędkość połączenia.

 Test prędkości na dobry początek

Chcąc zorientować się w kwestii prędkości internetu, warto zacząć od przeprowadzenia stosownego testu. Służą do tego specjalne strony internetowe lub aplikacje. Znalezienie odpowiedniego programu nie jest w każdym razie problemem, ponieważ mnóstwo firm udostępnia je całkowicie za darmo. Co prawda nie jest to metoda zwiększania prędkości internetu, ale przynajmniej można się przekonać, czy nominalna prędkość łącza oferowana przez dostawcę internetu ma pokrycie w rzeczywistości.

Konfiguracja sieci do sprawdzenia

Internet w Krakowie czy w innej lokalizacji nierzadko zwalania z powodu nieprawidłowej konfiguracji sieci. Konieczne jest zatem sprawdzenie sieciowych ustawień połączenia internetowego. Niekiedy okazuje się, że używany typ protokołu nie jest prawidłowy lub pojawiły się błędy  konfiguracji w oprogramowaniu danego urządzenia. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest również rodzaj adresu IP. Dynamiczny adres IP ma tę przewagę nad statycznym, że w przypadku częstych zmian adresu IP internet działa szybciej. Warto także stosować silniejsze hasła, na bieżąco aktualizować oprogramowanie oraz sprawdzać urządzenia pod kątem zabezpieczeń antywirusowych.

Zamknij strony i aplikacje, z których nie korzystasz

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że działające w tle strony lub aplikacje mają duży wpływ na prędkość internetu. Czasami wystarczy po prostu je zamknąć, aby poprawić prędkość połączenia. Zwykle do takich kwestii nie przykłada się należytej wagi, a tymczasem one również przekładają się na jakość internetowego połączenia.

Przyda się restart routera lub nowszy model

Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy odpowiedzialność za prędkość internetu spoczywa na routerze. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi jego restart. Jeżeli jednak na dłuższą metę nie przynosi to spodziewanych rezultatów, czas najwyższy pomyśleć o zakupie nowego urządzenia. Wypada w tym miejscu przypomnieć o tym, że router routerowi nierówny – nie każdy zapewnia maksymalny transfer danych. Są np. modele wyposażone w słabsze anteny, co w praktyce oznacza pogorszenie jakości połączenia. Bardziej nowoczesny router to szersze pole do popisu w zakresie wykorzystania pełnych możliwości internetu.

Zmiana pakietu lub dostawcy internetu

Bywa i tak, że stosowanie rozmaitych sposobów na zwiększenie prędkości internetu niewiele daje. Wówczas trzeba koniecznie zastanowić się nad zmianą pakietu lub firmy dostarczającej internet. Na współczesnym rynku nie brakuje interesujących ofert, które są coraz atrakcyjniejsze zarówno pod względem zawartości, jak i cen. Każdy zatem znajdzie propozycję dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań.

Jak założyć swoją firmę bez wkładu własnego? 3 źródła finansowania