Jak założyć swoją firmę bez wkładu własnego? 3 źródła finansowania

Założenie własnej działalności to dla wielu osób szansa na podniesienie zarobków, a także na rezygnację z pracy na etacie. Co zrobić w sytuacji, gdy nie masz zaplecza finansowego do tego, aby zacząć zarabiać na własnych zasadach? Najlepiej poszukać korzystnego źródła finansowania. Sprawdź, jakie są możliwości w tym zakresie.

3 sposoby na sfinansowanie założenia firmy bez wkładu własnego

Założenie firmy wymaga odwagi, determinacji i wiedzy, ale także środków finansowych. Zdarza się jednak, że przedsiębiorcy jeszcze nie mają wystarczającej ilości pieniędzy, a rozpoczęcie działalności wymaga zakupu maszyn, programów czy zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Czy w takiej sytuacji trzeba rezygnować ze swoich marzeń oraz perspektywy dobrze prosperującego biznesu? Nie. Obecnie możesz pozyskać środki na rozwój firmy z kilku źródeł. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat każdej z opcji. To ułatwi Ci wybór tej, która będzie najkorzystniejsza.

  1. Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to popularna opcja finansowania różnego rodzaju inwestycji. Środki pozyskane w taki sposób możesz przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie interesuje się tym, kiedy i jak dysponujesz pieniędzmi. Zależy to od Twoich potrzeb.

Zaletami kredytu gotówkowego są przede wszystkim:

  • szeroki wybór ofert;
  • niewielka ilość formalności;
  • możliwość szybkiego uzyskania środków;
  • brak potrzeby dodatkowego zabezpieczenia finansowego zobowiązania.

Dzięki temu już w ciągu jednego dnia możesz załatwić formalności związane z kredytem i cieszyć się uzyskanymi środkami na swoim koncie.

Czy pracując za granicą, można wziąć kredyt gotówkowy w Polsce?

Osoby pracujące za granicą i chcące wrócić do Polski, aby założyć swoją firmę, mogą postarać się o pożyczkę. Kredyt dla pracujących za granicą na finanse.rankomat.pl uwzględnia aktualne możliwości kredytobiorców w tym zakresie. W porównywarce znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju zobowiązania i informacje na temat tego, gdzie oraz w jaki sposób je zaciągnąć.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Jeśli nie pracujesz za granicą i chcesz wybrać standardowy kredyt gotówkowy, przede wszystkim porównaj ze sobą kilka ofert. Najlepiej skorzystać w tym celu z internetowej porównywarki, w której znajdziesz nie tylko zestawienie poszczególnych opcji, ale także ranking najkorzystniejszych z nich.

To zdecydowanie ułatwi podjęcie korzystnej decyzji, a także pozwoli zaoszczędzić środki. W analizie zauważysz bowiem, że różnice pomiędzy opcjami mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Wybierając konkretną opcję, zwróć uwagę na:

  • całkowity koszt kredytu — zawiera wysokość pobranego przez Ciebie zobowiązania, ale uwzględnia też m.in. prowizję banku czy oprocentowanie;
  • wysokość oprocentowania — im wyższe oprocentowanie, tym więcej pieniędzy będziesz musiał zwrócić do banku;
  • rodzaj oprocentowania — wyróżnia się stałe (nie zmienia się przez wskazany okres) i zmienne (może wzrastać lub spadać w zależności od sytuacji gospodarczej);
  • ilość rat — im więcej rat, tym są one niższe. Jednocześnie przekłada się to jednak na wyższy koszt całkowity zobowiązania;
  • wysokość rat — należy dopasować ją do swoich możliwości w zakresie spłaty.

Jeśli zdecydujesz się na konkretną opcję i przejdziesz do podpisywania umowy, przeanalizuj wnikliwie jej treść.

Gdzie zaciągnąć zobowiązanie w bezpieczny i szybki sposób? Wybierz tani kredyt gotówkowy online w 2 min na finanse.rankomat.pl.

  1. Uzyskanie dotacji

Kolejnym sposobem na sfinansowanie czynności związanych z zakładaniem firmy jest uzyskanie dotacji ze środków unijnych. Możesz się o nią postarać we właściwym urzędzie. Trzeba jednak spełnić szereg formalności, które są konieczne w całej procedurze. Przede wszystkim musisz być osobą bezrobotną.

Ryzykowne w tym wypadku jest to, że cała procedura wymaga dużego zaangażowania ze strony osoby, która się ubiega o środki. Jednocześnie nie masz gwarancji, że dotacja zostanie Ci przyznana.

Na wypłatę czeka się stosunkowo długo, a osoba dotowana musi utrzymać się na rynku przez określony czas, aby nie musiała w przyszłości zwracać pozyskanych środków.

  1. Pożyczka od rodziny lub przyjaciół

Jeśli masz rodzinę lub przyjaciół, którzy dysponują wolnymi środkami, możesz poprosić ich o pożyczkę. Jest to jednak ryzykowne dla każdej ze stron. Potencjalny pożyczkodawca może obawiać się, czy na pewno zwrócisz mu środki. Z kolei Ty będziesz obarczony ryzykiem tego, że cała procedura wpłynie na pogorszenie Waszych relacji, a np. w razie konfliktu druga strona zażąda natychmiastowego zwrotu środków.

Którą opcję finansowania wybrać? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli potrzebujesz pieniędzy natychmiast, warto skorzystać z kredytu gotówkowego. Jeżeli bliskie osoby mogą Ci pożyczyć pieniądze na określony czas i poniesiecie związane z tym ryzyko, to także będzie korzystna opcja. Jeśli możesz czekać na uzyskanie środków nawet kilka miesięcy, warto rozważyć dotację.

Założenie firmy wiąże się z dużą ilością formalności, zobowiązań i kosztów. Brak środków często stanowi ograniczenie w zakładaniu działalności. Warto jednak dążyć do spełnienia marzeń i poszukać źródła finansowania na miarę swoich potrzeb.