Jak otworzyć multiagencję ubezpieczeniową?
Jak otworzyć multiagencję ubezpieczeniową?
Z biegiem lat, zawód agenta ubezpieczeniowego stale zyskuje na popularności. Wiele osób chcących rozwijać swoje kompetencje, a także stworzyć sobie szanse na generowanie większych zysków decyduje się na założenie własnej multiagencji ubezpieczeniowej. Jakie uprawnienia trzeba posiadać, aby móc założyć multiagencję ubezpieczeniową i jak wygląda ten proces? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Załozenie multiagencji ubezpieczeniowej – jakie uprawnienia trzeba posiadać?
Multiagencja ubezpieczeniowa to działalność zajmująca się pośredniczeniem w zawieraniu umów pomiędzy klientami a różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi – multiagencja może oferować swoim klientom rozwiązania pochodzące od więcej niż jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Chcąc prowadzić tego typu działalność, należy jednak zwrócić uwagę na szereg aspektów i wymogów prawnych, takich jak:
- zdanie egzaminu państwowego na agenta ubezpieczeniowego organizowanego przez KNF – w przypadku multiagencji, agent powinien zdać egzamin w każdym towarzystwie, którego produkty ma zamiar sprzedawać;
- ukończenie szkoły średniej;
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;
- nie zostanie prawomocnie skazanym.
Spełnienie tych wymagań pozwala na założenie multiagencji ubezpieczeniowej – może to zostać zrealizowany poprzez franczyzę z firmą, pod którą działają multiagencje lub założenie własnej marki.
Własne multiagencja ubezpieczeniowa – jak założyć?
Założenie własnej multiagencji ubezpieczonej to złożony proces, który wymaga realizacji kilku kluczowych zadań. Wśród nich można wymienić:
- Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej
Zakładając multiagencję ubezpieczeniową, można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę prawa handlowego wpisaną do KRS, taką jak spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Określenie PKD
W trakcie rejestracji dzielności gospodarczej należy wpisać numer PKD 66.22.Z Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Dodatkowo można także uwzględnić numer PKD 66.21.Z Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat oraz PDK 66.29.Z Pozostała działalność wspomagająca ubezpieczenia i fundusze emerytalne.
- Wybór najlepszej formy opodatkowania
Działalność świadczona przez multiagencję ubezpieczeniową może zostać opodatkowana na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego.
- Odprowadzanie podatku VAT
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku VAT, usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z podatku VAT. Jednak niektóre usługi wchodzące w zakres świadczeń ubezpieczeniowych, takie jak transakcje w zakresie zawierania i realizacji polis ubezpieczeniowych podlegają opodatkowaniu w momencie przekroczenia określonego limitu obrotów, który aktualnie wynosi 200 tysięcy złotych.
- Zgłoszenie do ubezpieczenia ZUS
Agent ubezpieczeniowy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej powinien zgłosić ją na druku CEIDG-1, do którego dołączane są druki ZUS-ZUA i VAT-R – są one jednoczesnym zgłoszeniem przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak widać założenie własnej multiagencji ubezpieczeniowej może stanowić spore wyzwanie. Chcąc przejść cały ten proces przy pomocy profesjonalistów, warto zdecydować się pomoc pośrednika ubezpieczeniowego, takiego jak ubezpieczenia RCU. Zdecydowanie się na to rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści – ubezpieczenia RCU to gwarancja działania pod szyldem renomowanej marki, a także możliwości uzyskania wsparcia merytorycznego czy korzystania z zaawansowanych rozwiązań informatycznych czy personalizowanych materiałów reklamowych. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając współpracę z pośrednikiem ubezpieczeniowym!